Jednou vetou

Sektor služieb v Číne spomalil tempo rastu na 4-mesačné minimum

Ilustračná foto

foto: TASR

Čínsky sektor služieb pokračoval minulý mesiac v raste, tempo rastu však bolo najslabšie za posledné štyri mesiace. Dôvodom bolo spomalenie rastu nových objednávok aj zamestnanosti. Ukázali to v stredu zverejnené údaje spoločností Caixin a IHS Markit. To signalizuje postupné ochladzovanie dopytu v sektore, ktorý je pre Peking kľúčový na udržanie rastu ekonomiky.

Index nákupných manažérov Caixin a IHS Markit pre čínsky sektor služieb dosiahol za mesiac marec 52,3 bodu oproti februárovej hodnote 54,2 bodu. Marcový údaj predstavuje najslabšiu hodnotu od novembra minulého roka. Aj napriek tomu však marcové údaje znamenajú pokračovanie rastu v sektore, keďže rast od poklesu oddeľuje hranica 50 bodov.

Výsledok je ale pre ekonómov sklamaním, nakoľko počítali so zrýchlením rastu. V prognóze udávali za marec index na úrovni 54,5 bodu. Sektor služieb tak kopíroval vývoj výrobného sektora, ktorý za marec tiež zaznamenal spomalenie rastu a rovnako na 4-mesačné minimum.

Výsledky za výrobný sektor a sektor služieb znamenali, že klesol aj zložený index nákupných manažérov, ktorý zahrňuje výrobný sektor aj sektor služieb. Zatiaľ čo vo februári dosiahol 53,3 bodu, za marec jeho hodnota predstavovala 51,8 bodu. Aj v tomto prípade je to najnižšia hodnota indexu za posledné štyri mesiace.

Môže vás zaujímať

AGRO: Situácia v agrosektore je vážna a ministerstvo ju nerieši, agropotravinári preto žiadajú premiéra o stretnutie