Jednou vetou

Slabší rast zásob v USA podporil ceny ropy, cena Brentu vzrástla nad 62,50 USD

Ilustračná foto

Foto: TASR

Ceny ropy zaznamenali v stredu rast takmer o 3 %, k čomu prispeli najnovšie informácie o miernejšom raste ropných zásob v USA.

Na ceny okrem toho vplývajú obavy trhov z prípadného výpadku dodávok po uvalení amerických sankcií na venezuelský ropný priemysel.

Biznis so zabíjaním chorých kráv je v Poľsku veľký, neotriasla ním ani reportáž

Americké ministerstvo energetiky uviedlo, že zásoby ropy v USA vzrástli v minulom týždni o 919.000 barelov (1 barel = 159 litrov). Analytici oslovení agentúrou Reuters pritom očakávali ich rast až o 3,2 milióna barelov.

Navyše, po ôsmich týždňoch zvyšovania na rekordnú úroveň sa zásoby benzínu v minulom týždni znížili. Pokles dosiahol 2,2 milióna barelov, zatiaľ čo analytici čakali rast o 1,9 milióna barelov.

Ceny ropy okrem toho podporujú sankcie USA na venezuelskú štátnu ropnú spoločnosť PDVSA. Ich cieľom je zvýšiť tlak na súčasného prezidenta Venezuely Nicolása Madura.

Huawei predstavuje tablet MediaPad M5 lite, ocenený na CES 2019

Cena americkej ľahkej ropy WTI s dodávkou v marci vzrástla do 19.00 h SEČ o 1,52 USD (2,9 %) na 54,83 USD (47,97 eura) za barel. Cena severomorskej ropnej zmesi Brent dosiahla 62,55 USD/barel, čo oproti predchádzajúcej uzávierke predstavuje rast o 1,23 USD (2 %).

Môže vás zaujímať

AGRO: Situácia v agrosektore je vážna a ministerstvo ju nerieši, agropotravinári preto žiadajú premiéra o stretnutie