Jednou vetou

Slováci uviazli v Albánsku, cestovka vyhlásila insolventnosť

Ilustračné foto

Foto: TASR/AP

Cestovná kancelária (CK) Albania Travel z Popradu v utorok (24.7.) vo večerných hodinách vyhlásila insolventnosť a ukončila tak svoju činnosť cestovnej kancelárie. Informuje o tom spoločnosť na svojej internetovej stránke.


Cestovná kancelária má uzatvorené poistenie pre prípad úpadku v poisťovni Uniqa. Podľa PR špecialistky poisťovne Beaty Lipšicovej sa v utorok vo večerných hodinách podľa informácií poisťovne nachádzalo v prímorských strediskách v blízkosti Tirany 84 turistov, ktorí práve čakali na odlet domov po ukončení dovolenky.

Na odlete čakala aj v Poprade

Ďalších 86 ľudí čakalo na letisku v Poprade, odkiaľ mali odletieť na ďalší zájazd do Albánska. „Aj keď úpadok cestovnej kancelárie zatiaľ nebol potvrdený rozhodnutím súdu, vzhľadom na tieto skutočnosti Uniqa poisťovňa prostredníctvom svojej asistenčnej služby okamžite kontaktovala cestovnú kanceláriu a v spolupráci s jej delegátkou od utorka večera koordinuje organizáciu prevozu klientov z Albánska na Slovensko,“ opísala Lipšicová.

Najlacnejšie dovolenky. Prehrabali sme ponuky v najznámejších lokalitách

Keďže letecká spoločnosť zrušila podľa jej slov plánovaný let z Albánska kvôli neuhradenej pohľadávke, turistom, ktorí mali v utorok odletieť, zabezpečila poisťovňa cez noc ubytovanie, za ktoré prevzala záruku. „Aktuálne čakáme na potvrdenie času náhradného odletu, ktorý by sa mal uskutočniť ešte v stredu, najneskôr vo štvrtok (26. 7.),“ avizovala Lipšicová.

Poisťovňa bude riešiť škodovú udalosť

Dovolenkári, ktorí v utorok pre problémy cestovnej kancelárie neodcestovali na dovolenku z letiska v Poprade, majú kontaktovať call centrum Uniqa poisťovne a individuálne nahlásiť poistnú udalosť na čísle: 02/32 600 100.
Pri nahlásení poistnej udalosti je podľa Lipšicovej potrebné predložiť vyplnený formulár hlásenia poistnej udalosti, ktorý nájdu turisti na internetovej stránke poisťovne, kópiu zmluvy o obstaraní zájazdu a doklad o zaplatení zájazdu.

5 technologických vychytávok, ktoré oceníte nielen na dovolenke

Dokumenty by mali dovolenkári následne poslať poštou na adresu poisťovne alebo mailom na adresu: poistovna@uniqa.sk. „Klienti, ktorí na zaplatenú dovolenku v utorok neodcestovali, si môžu nárokovať plnenie z poistenia zájazdu pre prípad úpadku cestovnej kancelárie,“ dodala Lipšicová.

SACKA: Pri kancelárii,ktorá ponúka jednu destináciu, treba dvojnásobnú opatrnosť

„Keď má cestovná kancelária len jednu destináciu, ja osobne to považujem za nie dobrú obchodnú politiku,“ konštatoval Macko pre TASR. Práve v tomto roku pritom poklesol záujem o dovolenky v Albánsku, keďže sa opäť naplno rozbehlo cestovanie do Turecka či Grécka, alebo Talianska. Najviac však vzrástol záujem o Turecko, ktoré posledné roky pociťovalo úbytok dovolenkárov pre bezpečnostnú situáciu v krajine. Turisti sa preto rozhodovali viac pre iné destinácie, z čoho profitovalo aj Albánsko.

Výlet do Česka: Čím láka Praha?

CK Albania Travel bola poistená pre prípad úpadku v poisťovni Uniqa. Podľa Macka si môžu dovolenkári pozrieť, či je poistená daná kancelária, s ktorou chcú cestovať na dovolenku, na internetovej stránke SACKA. Asociácia podľa jej prezidenta tento zoznam pravidelne aktualizuje.

Zároveň turistov upozornil, že ak si vyberajú cestovnú kanceláriu, ktorá ponúka dovolenky iba do jednej destinácie, aby boli dvojnásobne opatrní. „Treba citlivo voliť, či je destinácia, ktorú si vyberajú tá správna a bude o ňu silný záujem,“ opísal Macko.

Môže vás zaujímať

AGRO: Situácia v agrosektore je vážna a ministerstvo ju nerieši, agropotravinári preto žiadajú premiéra o stretnutie