Jednou vetou

Rozšírená generálna odstávka Mochoviec potrvá dva mesiace

Jasovské Bohunice

foto: TASR

Slovenské elektrárne (SE) začali v sobotu rozšírenú generálnu odstávku 2. bloku atómových elektrární Mochovce (EMO2). Bude poslednou v tohtoročnom pláne generálnych odstávok blokov slovenských atómových elektrární a mala by trvať až do konca októbra.

Ako ďalej v pondelok informovala spoločnosť, SE rozhodli aj o krátkodobom odstavení 4. bloku atómových elektrární Bohunice (EBO4) kvôli oprave jedného zo šiestich parogenerátorov. „Jej ukončenie je plánované v priebehu tohto týždňa,“ spresnili SE.

Podľa SE v prípade Mochoviec ide o odstávku s najväčším rozsahom rôznych činností – kontrol, výmen a opráv rôznych komponentov na vybraných zariadeniach reaktorového bloku. Takáto odstávka sa robí raz za 8 rokov. Jej súčasťou je aj úplné vyvezenie jadrového paliva z reaktora spojené s kontrolou tlakovej nádoby reaktora a vnútroreaktorových komponentov. Tak ako každý rok pri odstávke, aj teraz sa podľa SE vymení časť použitého jadrového paliva (asi jedna šestina) za čerstvé.

Chcem vedieť viac!

Na prácach v EMO sa podľa spoločnosti zúčastnia stovky pracovníkov EMO, EBO V2, ako aj vyše 700 ľudí z dodávateľských organizácií. Popri veľkom množstve plánovaných prác sa vykonajú aj investičné akcie, napríklad modernizácia bezpečnostných systémov, seizmické zodolnenie, výmena statora jedného z dvoch turbogenerátorov 2. bloku. Po vykonaní prác plánovanej údržby a zavezení paliva v reaktore budú nasledovať pevnostné skúšky kontejnmentu (železobetónovej ochrannej obálky jadrovej časti elektrárne) a pevnostné tlakové skúšky primárneho okruhu.

Môže vás zaujímať

Pod dočasnou ochranou je aktuálne na Slovensku 95 firiem