Jednou vetou

Slovenské elektrárne majú záložné právo na väčšinu svojho majetku

Ilustračné foto

foto: TASR

Slovenské elektrárne (SE) v auguste tohto roku podpísali tri záložné zmluvy, na základe ktorých vzniklo záložné právo na väčšinu majetku spoločnosti. Informoval o tom týždenník Plus 7 dní.

„Založený je hnuteľný a nehnuteľný majetok závodov vodných elektrární, jadrových elektrární Bohunice V2 a všetkých štyroch blokov Mochoviec. Zo zálohy sú však vylúčené napríklad elektrina, vedľajšie energetické produkty alebo jadrové palivo,“ uvádza sa v správe, ktorú má redakcia týždenníka k dispozícii. Štát vlastní v SE minoritný podiel vo výške 34 %.

Pre bežnú domácnosť vzrastú ceny elektriny v priemere o 7 až 8 centov

Týždenník ďalej informoval, že podľa verejných informácií z Notárskeho centrálneho registra záložných práv ručia Slovenské elektrárne majetkom v hodnote až 5 miliárd eur. Účelom záložného práva bolo zabezpečiť pohľadávky financujúcich bánk v prípade, ak by SE svoje niekoľkomiliardové dlhy nedokázali splácať. Záložné právo vzniklo s účinnosťou od 17. augusta tohto roka.

„Podľa našich informácií má od augusta na strategické objekty akciovej spoločnosti Slovenské elektrárne, čiže na všetky vodné aj jadrové elektrárne záložné právo britská firma Glas Trust Corporation Limited sídliaca v Londýne. Kto je však skutočný majiteľ tejto schránkovej spoločnosti a aké banky má táto firma za sebou? Túto otázku si kladú nielen zamestnanci SE,“ napísal týždenník. Podľa informácií Plus 7 dní by za touto firmou malo stáť konzorcium bánk, od ktorých si mali elektrárne napožičiavať stovky miliónov eur.

Môže vás zaujímať

British Airways ponechá doma 36-tisíc zamestnancov s čiastočnou mzdou