Jednou vetou

Slovenské predsedníctvo vo V4 bolo v rámci obrany a bezpečnosti úspešné, zhodnotil Gajdoš

Minister obrany SR Peter Gajdoš

foto: TASR

Predsedníctvo SR v rámci V4 prinieslo počas uplynulého roka v oblasti bezpečnosti a obrany viaceré úspechy, a to nielen v rámci regionálnej, ale aj globálnej spolupráce.

V Piešťanoch sa na tom zhodli v pondelok ministri obrany krajín V4 na záverečnom zasadnutí tohto formátu pod záštitou slovenského predsedníctva. K rokovaniam sa pripojili aj partneri zo Stredoeurópskej obrannej spolupráce (CEDC).

EK nás povzbudila, aby ÚVO pokračoval v profesionalizácii, uviedol Hlivák

„Cieľom SR ako predsedajúcej krajiny V4 bolo nielen pokračovať v rozbehnutých iniciatívach a projektoch, ale tiež využiť potenciál tohto partnerstva aj nad rámec existujúcej spolupráce. Naším mottom bol Dynamický Vyšehrad pre Európu a dovolím si tvrdiť, že tento cieľ sa podarilo splniť,“ uviedol minister obrany SR Peter Gajdoš.

V4 zaznamenala počas slovenského svojho predsedníctva viaceré úspechy, ako napríklad vysokú úroveň pripravenosti vlajkového projektu Bojovej skupiny EÚ krajín V4, ktorá bude v pohotovosti už v júli tohto roka, uskutočnenie významného rokovania s ďalšími strategickými partnermi Francúzskom a Nemeckom a či novinku v oblasti spoločného vzdelávania a výcviku – Konferenciu vojenského zdravotníctva krajín V4.

Za uvedenými výsledkami stojí aj fakt, že sa počas slovenského predsedníctva uskutočnilo celkovo 24 aktivít organizovaných rezortom obrany.

Prínos slovenského predsedníctva ocenil aj minister obrany Českej republiky Lubomír Metnar, ČR preberie predsedníctvo už 1. júla. Zároveň informoval o cieľoch ČR v rámci svojho predsedníctva. Maďarský minister obrany Tibor Benkő uviedol, že V4 je úspešná a viditeľná aliancia a vyjadril presvedčenie, že sa spolupráca bude ešte prehlbovať.

Le Maire: Obchodná vojna spôsobí globálnu ekonomickú krízu

Okrem bilancie slovenského predsedníctva vo V4 venovali partneri pozornosť aj aktuálnym obranným iniciatívam v rámci EÚ a NATO. V tejto súvislosti hovorili najmä o pokrokoch v jednotlivých projektoch Stálej štruktúrovanej spolupráce, účasti na operáciách a misiách medzinárodného manažmentu, ako aj o vyššej koordinácii aktivít a národných stanovísk v rámci európskych a atlantických štruktúr.

Úsilie a výsledky ročnej snahy boli odzrkadlené aj v spoločnom komuniké, ktoré prijali na záver rokovania ministri obrany V4.

Súbežne s V4 je Slovensko aktuálne predsedníckou krajinou aj vo formáte CEDC. K delegátom V4 sa preto v Piešťanoch pripojili aj rezortní kolegovia CEDC z Rakúska, Slovinska a Chorvátska.

Počas spoločného rokovania zhodnotili aktuálny stav v plánovaní spoločného PESCO projektu, tzv. stálej štruktúrovanej spolupráce, zameraného na oblasť radiačnej, chemickej a biologickej ochrany (RCHBO) a venovali sa prípravám spoločného cvičenia COOPSEC 2019, na ktoré Slovensko vyšle okrem príslušníkov ozbrojených síl aj odborníkov Policajného zboru a Ministerstva vnútra SR.

Le Maire: Prvoradé je posilnenie aliancie Renaultu a Nissanu, až potom iné kroky

Zástupcovia sedemčlenného stredoeurópskeho formátu hovorili aj o medzinárodnej bezpečnosti v súvislosti s nelegálnou migráciou smerujúcou najmä cez západobalkánsku trasu, tiež o podpore krajín západného Balkánu v ich integračných snahách a o dôležitosti pokračovania medzinárodných misií a operácií v tomto regióne s dôrazom na pokračovanie exekutívneho mandátu EUFOR Althea. Na záver prijali ministri CEDC spoločnú deklaráciu.

Môže vás zaujímať

AGRO: Situácia v agrosektore je vážna a ministerstvo ju nerieši, agropotravinári preto žiadajú premiéra o stretnutie