Jednou vetou

Slovenskej ekonomike sa v závere roka 2017 darilo

Ilustračné foto

foto: TASR

Vo štvrtom štvrťroku 2017 pokračovala slovenská ekonomika v raste. Jeho tempo sa medziročne zrýchlilo o 0,3 percentuálneho bodu (p. b.) na 3,5 %. Štatistický úrad (ŠÚ) SR tak v stredu potvrdil svoj rýchly odhad z februára tohto roku.

Aktualizované 9:24

V medzikvartálnom porovnaní sa objem hrubého domáceho produktu (HDP) po sezónnom očistení zvýšil reálne o 0,9 %. V bežných cenách objem HDP medziročne vzrástol o 5,4 % na 22,14 miliardy eur. „K dynamike ekonomického rastu prispel vo štvrtom štvrťroku hlavne zahraničný dopyt, vývoz výrobkov a služieb sa medziročne zvýšil o 5,7 %,“ priblížil ŠÚ SR.

Rast zaznamenal aj domáci dopyt, ktorý medziročne vzrástol o 1,1 %. Rozhodujúcim faktorom nižšieho rastu domáceho dopytu bol podľa štatistikov pokles tvorby hrubého kapitálu o 6,8 %. Výdavky na konečnú spotrebu vzrástli medziročne o 3,5 %, v tom najviac na konečnú spotrebu domácností o 3,6 %. Zvýšila sa podľa ŠÚ SR aj konečná spotreba verejnej správy o 3,1 % a konečná spotreba neziskových inštitúcií slúžiacich domácnostiam o 0,1 %.

Môže vás zaujímať

Vinári nepovažujú zavedenie spotrebnej dane ani kolkovanie vína za vhodné opatrenia