Jednou vetou

Slovensko a štát USA Indiana chcú hlbšiu ekonomickú spoluprácu

Predseda vlády SR Peter Pellegrini a guvernér štátu Indiana Eric Holcomb počas prijatia na Úrade vlády SR 21. mája 2018 v Bratislave

foto: TASR

Šéf Ministerstva hospodárstva (MH) SR Peter Žiga (Smer-SD) a guvernér amerického štátu Indiana Eric Holcomb podpísali v Bratislave memorandum, ktoré umožní hlbšiu ekonomickú spoluprácu. Rokovania sa zúčastnil aj predseda vlády Peter Pellegrini (Smer-SD). Informoval o tom hovorca MH SR Maroš Stano.

Slovensko podľa neho dlhoročne spolupracuje s Národnou gardou štátu Indiana a je obojstranný záujem na prehĺbení spolupráce nad rámec obranných kontaktov. Žiga vidí veľký potenciál pre spoluprácu najmä v oblasti inovačných technológií.

„Takáto spolupráca prinesie nové zaujímavé príležitosti pre slovenské, ale aj americké spoločnosti,“ doplnil Žiga. Významné prieniky sú tiež v automobilovom priemysle, ako aj v oblasti diverzifikácie zdrojov energií.

Až dieťa s učňovkou by malo podľa Matoviča znižovať ženám vek dôchodku

Indiana má 6,6 milióna obyvateľov, jeho hlavné mesto Indianapolis 850.000 obyvateľov. Ide o podobný štát ako Slovensko, nielen čo sa týka počtu obyvateľov, ale aj štruktúry hospodárstva, pripomenul Stano. Silné zastúpenie má automobilový priemysel a strojárenstvo, ide o proexportne orientovaný štát. V Indiane je tiež početná slovenská krajanská komunita, v Indianapolise je honorárny konzulát vedený Stevom Zlatosom.

Indiana sa snaží budovať vhodné podnikateľské prostredie, odbúravať byrokratické predpisy a udržiavať zdravé verejné financie, aby pritiahla firmy z iných amerických štátov aj zo zahraničia.

Môže vás zaujímať

AGRO: Situácia v agrosektore je vážna a ministerstvo ju nerieši, agropotravinári preto žiadajú premiéra o stretnutie