Jednou vetou

Slovensko by malo zvýšiť environmentálne dane

Ilustračné foto.

Foto: TASR

Slovensko by malo zvýšiť environmentálne dane a zrušiť výnimky v oblasti spotreby energie. Odporúča to najnovšia správa Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD).

Pripomína však, že nastavenie systému environmentálnych daní by mali sprevádzať opatrenia, ktoré znížia jeho vplyv na sociálne slabších a obyvateľov vidieka. Tí sú od automobilovej dopravy často závislí.

Obchodná a investičná dohoda so Singapurom oživí obchod s Áziou

Organizácia reagovala aj na zavedenie dotácií na nákup elektromobilov, ktoré však nepovažuje za veľmi efektívne.

„Dane z energie a automobilov sú nižšie než vo väčšine krajín. Okrem toho je uhlie zdaňované menej ako ropa alebo zemný plyn, aj keď generuje viac znečistenia. Vo výrobe energie dokonca ropa a uhlie nie sú zdaňované vôbec,“ konštatuje OECD.

Odporúča preto dane z fosílnych palív postupne zvyšovať a zohľadniť pritom ich obsah uhlíka. Okrem toho pripomenula aj svoj apel na zrušenie dotácií na uhlie.

Prechod spotrebiteľov k bezdymovým cigaretám zníži príjem štátneho rozpočtu

Za nie veľmi efektívne OECD považuje aj doterajšie kroky v oblasti odpadového hospodárstva. Využívanie eurofondov na podporu projektov odpadového hospodárstva v najmenej rozvinutých okresoch podľa nej zatiaľ malo len malý vplyv na úroveň zhodnocovania a recyklácie odpadov. Pochválila však zvýšenie poplatkov za skládkovanie.

Môže vás zaujímať

VIDEO: Mičovský: Stop bitkám na poliach, zatočíme s agromafiou!