Jednou vetou

Slovensko by sa podľa Pellegriniho mohlo zapojiť do rekonštrukcie ukrajinského plynovodu

Predseda vlády SR Peter Pellegrini a ukrajinský premiér Volodymyr Borysovyč Hrojsman počas tlačovej konferencie v Bratislave 16. apríla 2019

foto: TASR - Pavel Neubauer

Slovensko a jeho spoločnosti by mohli byť súčasťou konzorcia, ktoré bude rekonštruovať plynovod cez Ukrajinu. Po utorkovom stretnutí s ukrajinským predsedom vlády Volodymyrom Hrojsmanom to vyhlásil premiér Peter Pellegrini (Smer-SD). Chce tak dosiahnuť, aby nižšia kvalita ukrajinskej infraštruktúry nemohla byť použitá ako argument na jej vynechanie, napríklad cez projekt Nord Stream 2. Ten obaja premiéri odmietajú.

„Slovensko chce ďalej spolu s Ukrajinou participovať na tranzite plynu z východu na západ a som veľmi rád, že pán premiér Hrojsman potvrdil, že Ukrajina chce vytvoriť konzorcium, v rámci ktorého chce rekonštruovať plynovú infraštruktúru,“ povedal v tejto súvislosti slovenský premiér.

EP odobril smernicu o plyne, ktorá aj Nord Stream 2 stavia pod právo EÚ

Deklaroval tiež, že je pre neho dôležité, aby sa Ukrajina rozvíjala a aby rástla životná úroveň jej obyvateľov. To totiž podľa neho prispieva aj k rozvoju východného Slovenska.

Ukrajinský premiér označil rokovanie za „produktívne a veľmi konkrétne“. Je presvedčený, že pred Slovenskom a Ukrajinou stoja veľké možnosti. „Môžeme prehĺbiť našu spoluprácu, vrátane zvýšenia objemu obojstranného obchodu,“ myslí si.

Marček odlieta v noci na Krym, spolu s ním aj podnikatelia

Ten podľa jeho slov v súčasnosti rastie a aktuálne má objem 1,4 miliardy dolárov, no jeho potenciál je vyšší. Poďakoval sa tiež Slovensku za „tvrdú pozíciu“ v súvislosti s územnou celistvosťou Ukrajiny. Pellegrini tiež zopakoval, že Slovensko neuznáva anexiu Krymu a ako predsedajúca krajina OBSE sa bude snažiť prispieť k zlepšeniu situácie v tejto oblasti.

Obaja premiéri tiež vyjadrili ľútosť nad požiarom parížskej katedrály Notre-Dame. Deklarovali, že ich krajiny sú ochotné pomôcť, ak to Francúzsko bude potrebovať, nechcú však robiť „lacné gestá“ a dopredu posielať peniaze.

Môže vás zaujímať

Slovenské domácnosti by mohli mať od budúceho roka lacnejšiu elektrinu