Jednou vetou

Slovensko dosiahlo najnižší schodok verejnej správy v ére samostatnosti

Peter Kažimír

foto: TASR

Slovensko dosiahlo historicky najnižší schodok verejnej správy v ére samostatnosti. Ako informovalo Ministerstvo financií (MF) SR, vyplýva to z jarnej notifikácie Eurostatu. Deficit verejnej správy v roku 2017 dosiahol 1,04 % hrubého domáceho produktu (HDP) a prekonal tak rozpočtový cieľ rezortu financií na úrovni 1,29 % HDP.

Slovenskej ekonomike sa podľa ministerstva financií v minulom roku darilo, čo umožnilo ozdravovať verejné financie rýchlejšie, ako sa plánovalo. „Deficit verejných financií na úrovni tesne nad 1 % znamená nielen historicky najnižší schodok, ale aj dosiahnutie prvého primárneho prebytku (nominálne saldo očistené o úrokové náklady),“ spresnil rezort s tým, že ide o zlepšenie o 0,25 percentuálneho bodu (p. b.).

Ministerstvo za týmto výsledkom vidí niekoľko faktorov, pričom jedným z nich je lepší výber odvodových príjmov vďaka pozitívnemu vývoju na trhu práce. „V daňových príjmoch zaznamenala najlepšie výsledky daň z pridanej hodnoty (DPH). Jej výber bol efektívnejší než v roku 2016 a dodatočný prínos DPH predstavoval vlani 1,35 % HDP oproti roku 2012. Celkové daňové príjmy predstavovali kumulatívne v roku 2017 sumu 3,7 miliardy eur (4,3 % HDP),“ uviedol rezort financií.

Očakávanie rozpočtu prekonal aj hrubý dlh verejnej správy, ktorý medziročne klesol o 1,0 p. b. na úroveň 50,9 %. Dlh tak klesá štvrtý rok po sebe a dôvodom je podľa ministerstva najmä rast ekonomiky a dosiahnutie lepšieho ako rozpočtovaného primárneho prebytku verejných financií.

Môže vás zaujímať

AGRO: Situácia v agrosektore je vážna a ministerstvo ju nerieši, agropotravinári preto žiadajú premiéra o stretnutie