Jednou vetou

Slovensko je malá krajina s veľkými vínami, uviedla Matečná

Podpredsedníčka vlády a ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Gabriela Matečná a generálny riaditeľ medzinárodnej organizácie pre vinič a víno (OIV) Jean-Marie Aurand počas prezentácie o úspechoch a výzvach slovenského vinohradníctva a vinárstva vo svetovom kontexte, 12. júna 2018 v Bratislave

foto: TASR

Slovensko je malá krajina s veľkými vínami. Uviedla to na brífingu v Národnom salóne vín SR v Bratislave podpredsedníčka vlády a šéfka Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR Gabriela Matečná (SNS) za prítomnosti generálneho riaditeľ Medzinárodnej organizácie pre vinič a víno (OIV) Jean-Marie Auranda, ktorý je v dňoch 12. až 14. júna na návšteve Slovenska.

„Vinársky sektor je segment, ktorý rada propagujem všade v zahraničí. Musím povedať, že keby všetky segmenty poľnohospodárstva boli také úspešné, ako sú naši vinohradníci a vinári, ktorí zo svetových súťaží priniesli už 480 medailí,“ priblížila.

Kiska: Slovenské poľnohospodárstvo stojí na hrane, treba doň vrátiť poriadok

Pôdno-klimatické a regionálne podmienky podľa nej predurčujú Slovensko na produkciu kvalitných vín. „Slovensko sa stáva známym hráčom na svetovom trhu práve svojou kvalitou nielen bielych, ale už aj červených vín,“ poznamenala.

„Vaša krajina dorába veľmi kvalitné vína, pretože vaši vinári a vinohradníci dokázali vďaka know-how zúročiť pôdne a ďalšie klimatické danosti vašich vinárskych oblastí,“ doplnil Aurand. Slovenská produkcia vína má podľa neho na čom budovať. „Sú to tisíce rokov, ktoré uplynuli, odkedy vinohradníctvo vzniklo na území Slovenska. Vaše vinohradníctvo sa môže oprieť o fantastické danosti konkrétnej oblasti, ako aj o zručnosti vinárov a vinohradníkov,“ dodal generálny riaditeľ OIV.

Môže vás zaujímať

AGRO: Situácia v agrosektore je vážna a ministerstvo ju nerieši, agropotravinári preto žiadajú premiéra o stretnutie