Slovensko má podľa Pellegriniho záujem o komplexný rozvoj vzťahov s Čínou

Podpredseda vlády SR, pre investície a informatizáciu Peter Pellegrini

zdroj: TASR

Slovensko má záujem na komplexnom rozvoji vzájomných vzťahov s Čínou, najmä v ekonomickej oblasti. Vyhlásil to v nedeľu po prílete z Číny podpredseda vlády SR Peter Pellegrini, ktorého spolu s ministrom financií Petrom Kažimírom a ministrom hospodárstva Petrom Žigom prijal podpredseda čínskej vlády pre zahraničné vzťahy Jang Ťie Čch'om. TASR o tom informovali z Úradu podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu.

Podľa Pellegriniho Slovensko bude naďalej aktívne prispievať k rozvoju iniciatívy Pás a cesta. „Čína je druhou najsilnejšou ekonomikou sveta a Slovensko vďaka svojej výhodnej polohe môže byť dôležitým uzlom v preprave tovarov do Európy,“ uviedol vicepremiér.

Slovenská firma podpísala memorandum o spolupráci s mestom Hanoj

Dokazovať to má už naštartovaný projekt čínskych vlakov z prístavu Dalian a záujem čínskej strany o investície v oblasti nákladnej prepravy. Počas návštevy Číny Pellegrini otvoril aj podnikateľské biznis fórum, na ktorom sa zúčastnili slovenskí a čínski podnikatelia.

Počas osemdňovej pracovnej cesty vo Vietname, v Mongolsku a Číne, na ktorej sa okrem Pellegriniho, Kažimíra a Žigu zúčastnili aj tri desiatky podnikateľov, sa podarilo naštartovať obchodnú spoluprácu s Mongolskom a viaceré slovenské spoločnosti podpísali aj kontrakty vo Vietname. Slovenská firma Asecco Central Europe podpísala memorandum o spolupráci s vietnamským hlavným mestom Hanoj na dodávku inteligentného verejného osvetlenia.

Vybudovanie Veže priateľstva

„Investícia v hodnote do 150 miliónov dolárov počas desiatich rokov významne zníži spotrebu elektrickej energie Hanoja,“ priblížil Úrad podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu. Ďalšou slovensko-vietnamskou spoluprácou bude vysielanie slovenskej televízie pre deti Duck TV, ktorá je už vo finále procesu licencovania vo

Vietname, ako aj vybudovanie Veže priateľstva v Hočiminovom Meste slovenským investorom. Pellegrini rokoval aj s najvyššími predstaviteľmi Vietnamu a Mongolska. Stretol sa aj s guvernérom Ulanbátaru.

Môže vás zaujímať

Vláda sa bude zaoberať kontrolou výberu mýta i procesom výberu EHMK