Jednou vetou

Slovensko môže byť lídrom vo vývoji automotive komponentov, šéf Matadoru rokoval s Andrejom Dankom

Na snímke vpravo predseda vlády ČR Bohuslav Sobotka a vľavo predseda Národnej rady SR Andrej Danko počas oficiálnej návštevy v Prahe 25. septembra 2017. FOTO TASR - Michal Svítok

Slovensko má veľkú šancu stať sa jedným z lídrov v oblasti automotive – teda vo vývoji, návrhu a výrobe komponentov automobilového priemyslu.

Musí však viac podporovať oblasť vývoja a nevyhnutne i zmeniť štruktúru vysokých škôl, aby tie mohli produkovať viac kvalitných absolventov technických smerov. Počas návštevy delegácie predsedu Národnej rady SR Andreja Danka v Českej republike to v pondelok uviedol prezident koncernu Matador Group Štefan Rosina.

Potrebujeme zároveň, aby z našich technických škôl vychádzali absolventi, orientujúci sa v nových smeroch v oblasti automotive, ktorá sa nezaoberá len konštrukciou, ale čoraz viac softvérom, entertainmentom, konektivitou v autách,“ upozornil Rosina.

O spomínanej vízii hovoril s predsedom slovenského parlamentu v sídle spoločnosti Aufeer Design v Mladej Boleslavi, ktorá je súčasťou koncernu Matador a ktorá sa podieľa práve na vývoji komponentov v automobilovom, no čoraz viac i v železničnom a leteckom priemysle.

Žiadne vývojové centrum na Slovensku

Práve česko-slovenské spojenie, ktoré sa udialo pred 11 rokmi v Mladej Boleslavi, považuje Rosina za príklad, ktorý môže inšpirovať ku vzniku niečoho podobného na Slovensku. Poukázal na to, že hoci na Slovensku pôsobia, resp. v krátkom čase budú pôsobiť štyri automobilky, ani jedna z nich nemá hlavné vývojové centrum na Slovensku.

„Sú u nás spoločnosti, ktoré sa zaoberajú vývojom v automotive, no pokiaľ k nám nebude presunutý základný vývoj niektorého typu alebo typovej rady, bude to dosť komplikované,“ poznamenal Rosina.

V tejto súvislosti upozornil tiež na to, že oblasť automotive sa vo veľkom rozvíja v Poľsku i v Maďarsku. Slovensko by preto v tejto oblasti nemalo zaostávať, práve naopak. „Práve krajiny, ktoré pomôžu vývoju tých nových vecí, môžu mať do budúcnosti zásadnú výhodu,“ konštatoval Rosina.

Utorkový program predsedu SNS

Prehliadka spoločnosti Aufeer Design bola jedným z dnešných bodov programu dvojdňovej (25.-26.9.) oficiálnej návštevy predsedu NR SR Andreja Danka v Českej republike.

Hneď v úvode rokoval s predsedom českej vlády Bohuslavom Sobotkom, súčasťou pondelkového programu bolo i odhalenie Lavičky Václava Havla v Mladej Boleslavi a stretnutie s konštruktérom legendárnej Škody Favorit Petrom Hrdličkom.

V utorok (26.9.) čaká Danka oficiálne rokovanie s predsedom Poslaneckej snemovne Parlamentu ČR Janom Hamáčkom i predsedom Senátu ČR Milanom Štěchom, takisto ho prijme pražský kardinál Dominik Duka. Danko sa stretne i s krajanmi, zúčastní sa na oficiálnej prezentácii knihy muzikologičky Agáty Schindler Maličká slzička – Nacizmus a jeho ničivé dôsledky v životoch stredoeurópskych hudobníkov.

Môže vás zaujímať

AGRO: Situácia v agrosektore je vážna a ministerstvo ju nerieši, agropotravinári preto žiadajú premiéra o stretnutie