Jednou vetou

Slovensko predalo historický 50-ročný dlhopis

Minister financií SR Peter Kažimír (Smer-SD) a riaditeľ Agentúry pre riadenie dlhu a likvidity (ARDAL) Daniel Bytčánek

foto: TASR

Slovensko predalo historicky prvý 50-ročný štátny dlhopis v objeme 500 miliónov eur, s úrokom na úrovni 2,25 % p.a. Dopyt na trhu bol pritom trojnásobný. Informoval o tom v stredu po rokovaní vládneho kabinetu šéf Ministerstva financií (MF) SR Peter Kažimír (Smer-SD), za účasti riaditeľa Agentúry pre riadenie dlhu a likvidity (ARDAL) Daniela Bytčáneka.

aktualizované: 14:53

„Slovensko včera zažilo prelomový úspech na finančných trhoch. Podarilo sa nám prvýkrát v našej histórii umiestniť štátny dlhopis so splatnosťou 50 rokov. Je to prvýkrát v našej slovenskej histórii. Dlhopis s podobnou splatnosťou má iba 5 krajín v Európe, ako je napríklad Francúzsko alebo Írsko. Sme prvou krajinou z tzv. nových členských krajín strednej a východnej Európy, ktorým sa podarilo umiestniť na finančných trhoch dlhopis s takou dlhou splatnosťou. Podmienky boli veľmi atraktívne, dopyt bol viac ako trojnásobný, umiestnili sme dlhopisy v hodnote 0,5 miliardy eur. Splatnosť tohto dlhopisu bude 12. júna 2068,“ priblížil Kažimír. Slovensko v utorok podľa neho taktiež predalo 10-ročné štátne dlhopisy v hodnote 1 miliardy eur, s úročením nad 1 % p.a.

EÚ dá po roku 2020 vyše deväť miliárd eur na program Digitálna Európa

Podľa Bytčáneka využilo Slovensko pri predaji emisie 50-ročných štátnych dlhopisov priaznivú situáciu na finančných trhoch. „Emisia sa predala veľmi rýchlo, v priebehu pár hodín. Úrok, ktorý sme dosiahli, bol na úrovni 2,25 % p.a., čo je výrazne menej, ako je priemer nášho celého (dlhového) portfólia,“ spresnil Bytčánek.

Nákupu emisie 50-ročných ŠD sa podľa šéfa ARDAL zúčastnili najdôležitejší investori najmä z oblasti dôchodkových a správcovských spoločností, penzijné fondy, banky, teda široká škála investorov z celej Európy. Slovenská emisia bude podľa jeho slov slúžiť aj ako tzv. benchmark pre podobné dlhopisy v rámci celej Európy.

Môže vás zaujímať

AGRO: Situácia v agrosektore je vážna a ministerstvo ju nerieši, agropotravinári preto žiadajú premiéra o stretnutie