Jednou vetou

Slovensko sa na ministerskom zasadnutí OECD predstavuje aj cez rozšírenú realitu

Ilustračné foto

foto: Pixabay.com

Slovensko v tomto roku predsedá Rade Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD) na ministerskej úrovni. Na zasadnutí, ktoré sa koná 22. – 23. mája v Paríži, sa Slovensko predstavuje aj pomocou rozšírenej reality, konkrétne prostredníctvom konceptu "Face to face with Slovakia".

Musíme sa pripraviť, že sa bude viac vyrábať vo virtuálnom svete, uviedol Pellegrini

Koncept spája rozšírenú realitu s prezentáciou Slovenska. „Funguje na takom princípe, že ‚namapuje‘ priestor okolo, v ktorom sa teraz nachádzame, a doň zasadí rôzne dátové objekty, čo vlastne súvisí s tým ‚face to face‘ konceptom, že dáta sú všade okolo nás a my ich až tak nevnímame a neuvedomujeme si potenciál, ako veľmi s nimi budeme môcť pracovať,“ priblížil  digitálny expert Michal Dúžek, ktorý aplikáciu zrealizoval pre agentúru Stone PP.

Návštevníci si cez tablet mohli pozerať dátové objekty, z ktorých bolo možné dozvedieť sa približne 40 faktov o Slovensku. „Nie je to taká rozšírená realita ako sa používa posledných desať rokov, ale je to naozaj novinka,“ opísal Dúžek.

Zároveň zdôraznil, že je potrebné rozlišovať medzi pojmom rozšírená realita a virtuálna realita. Rozšírená realita je podľa neho praktickejšia.

Raši: Kľúčovým faktorom rozvoja krajín sa v tomto storočí stávajú dáta

„Človek vníma stále všetko, čo vidí okolo seba, ale tá realita je doplnená o nejaké ďalšie veci,“ skonštatoval. Hlavný rozdiel je podľa neho v tom, že v prípade rozšírenej reality sa nestráca kontakt s reálnym svetom.

Môže vás zaujímať

AGRO: Situácia v agrosektore je vážna a ministerstvo ju nerieši, agropotravinári preto žiadajú premiéra o stretnutie