Jednou vetou

Slovensko sa pod sankčné pásma dlhovej brzdy vlani nedostalo

Ilustračné foto

foto: TASR

Verejný dlh Slovenska sa vlani vplyvom revízie hrubého domáceho produktu (HDP) aj úpravy vykazovania niektorých položiek dostal na úroveň 49,4 % HDP, čo predstavuje medziročný pokles o 1,91 percentuálneho bodu (p. b.). Úroveň dlhu k HDP zostal mierne nad lokálnou dolnou sankčnou hranicou. Verejný dlh naďalej ostáva pod maastrichtskou hranicou 60 % HDP a výrazne pod priemerom eurozóny, čo je 85,9 % HDP.

Jesenná notifikácia Eurostatu zvýšila údaje slovenského dlhu a deficitu. Podľa jarnej notifikácie bol dlh tesne pod 49 % HDP, čo by znamenalo úroveň pod sankčnými pásmami dlhovej brzdy. Ako priblížila analytička Slovenskej sporiteľne Katarína Muchová, už na jar Eurostat zverejnil výhrady, čo sa týka poskytnutých dát vo výške 0,3 % HDP, ktoré nakoniec viedli k zvýšeniu minuloročného deficitu. „Vlaňajší schodok verejných financií skončil na úrovni 1,06 % HDP, vyššie ako pôvodne rozpočtovaný deficit (0,8 % HDP), ako aj jarná notifikácia (0,7 % HDP),“ vyčíslila.

K zmene podľa nej prispela aktualizácia údajov, nedávna benchmarková revízia HDP a tiež vyjasnenie klasifikácie niektorých výdavkov verejnej správy. „Výšku deficitu sektora verejnej správy negatívne ovplyvnilo najmä uznanie záväzku verejnej správy voči prevádzkovateľom jadrových zariadení v súvislosti s budúcim vyraďovaním jadrových zariadení a zaznamenanie systému podpory výroby energie z obnoviteľných zdrojov. Na druhej strane pozitívny vplyv na výšku deficitu v roku 2018 mala zmena vykazovania príjmov z predaja telekomunikačných licencií,“ konštatuje v správe Štatistický úrad SR.

Pellegrini chváli rozpočet so silným sociálnym akcentom, podľa Kamenického je na hrane

Pôvodne malo byť v tomto roku verejné hospodárenie vyrovnané. Naďalej priaznivý stav trhu práce však podľa analytičky nedokáže kompenzovať spomalenie rastu ekonomiky. „Rozpočet na rok 2019 počítal so značnými prebytkami ostatných subjektov verejnej správy a s pomerne vysokými nedaňovými príjmami, čo spolu s výpadkom príjmov zo zrušeného odvodu pre reťazce predstavuje riziko smerom nadol,“ skonštatovala Muchová.

Deficit verejných financií na rok 2019 preto odhaduje na 0,8 % – 1 % HDP. Vzhľadom na opatrnejšie tempo rastu ekonomiky aj navrhované opatrenia na príjmovej a výdavkovej strane rozpočet predpokladá budúcoročný schodok rozpočtu na podobnej úrovni.

Gentiloni: Európska únia potrebuje voľnejšiu rozpočtovú politiku

Ministerstvo financií (MF) SR potvrdilo, že rozpočet na rok 2018 bol postavený na deficite na úrovni 0,83 % HDP. Po aktualizácii informácií došlo k zmene výšky deficitu za uplynulý rok na úroveň 1,06 % HDP.

Revízia podľa ministerstva prehodnocovala celý rad údajov, spresnila metodické postupy a priniesla nové pohľady na makroekonomické ukazovatele. „Revízia sa pritom dotkla aj predchádzajúcich rokov, čo znamená, že ‚prepísala‘ doteraz oficiálne vykazované historické údaje,“ skonštatoval rezort financií. Súčasne zopakoval, že aktualizácia údajov a metodické zmeny ovplyvnili aj výšku dlhu za rok 2018, ktorý dosiahol 49,4 % HDP, pričom predpokladaná úroveň v rozpočte verejnej správy na rok 2018 bola 49,9 % HDP.

Môže vás zaujímať

Hromadné prepúšťanie sa týka aj Košického kraja, o prácu príde 129 zamestnancov