Jednou vetou

Slovensko si po slabom marci dokázalo požičať vyše 1,5 miliardy eur

Ilustračné foto

foto: TASR

Agentúra pre riadenie dlhu a likvidity po posledných skúsenostiach, keď marcový dopyt po dlhopisoch a štátnych pokladničných poukážkach s dlhšou splatnosťou výrazne zaostával za očakávaniami, ponúkla v pondelok investorom poukážky splatné už v júli a októbri tohto roka.

Slovensku sa po málo úspešných marcových aukciách štátnych cenných papierov podarilo napokon zásobiť relatívne slušnou hotovosťou. V pondelňajších mimoriadnych aukciách štátnych pokladničných poukážok, ktoré Agentúra pre riadenie dlhu a likvidity (ARDAL) pripravila v reakcii na vplyv pandémie na finančných trhoch, totiž investori nakúpili štátne cenné papiere za vyše 1,5 miliardy eur. Sú to však pôžičky s výrazne krátkou splatnosťou už v júli, resp. októbri tohto roku.

Obe emisie štátnych pokladničných poukážok, ktoré ARDAL v pondelok investorom ponúkal, boli vydané iba pred niekoľkými dňami po tom, čo sa štátu v marci po prepuknutí pandémie nového koronavírusu nedarilo predávať dostatočný objem dlhopisov a záujem nebol dokonca ani o štátne pokladničné poukážky splatné v januári budúceho roka.

Emisiu splatnú v októbri ARDAL predal v pondelok úplne celú, keď záujem investorov dosiahol 1,27 miliardy eur pri priemernom požadovanom výnose do splatnosti na nulovej úrovni. Za nulový úrok napokon štát aj tieto poukážky predával. Pri druhej emisii poukážok splatných v júli tohto roka dosiahol investorský dopyt 760 miliónov eur pri mierne zápornom požadovanom priemernom výnose na úrovni 0,0092 % p.a. Akceptovaných bolo napokon 505 miliónov eur so záporným výnosom 0,0020 %. p.a. Z tejto emisie tak môže ešte dopredať cenné papiere 495 miliónov eur.

Môže vás zaujímať

AGRO: Situácia v agrosektore je vážna a ministerstvo ju nerieši, agropotravinári preto žiadajú premiéra o stretnutie