Jednou vetou

Slovenský agrosektor nedostatočne využíva obnoviteľné zdroje energie, uviedla Matečná

Podpredsedníčka vlády a ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Gabriela Matečná

foto: TASR

Slovensko je bohatá krajina na zdroje geotermálnej energie, napriek tomu ich využíva iba hŕstka podnikateľov. Uviedla to ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Gabriela Matečná (SNS).

Érsek: Žiadna emisná norma sa nezmenila, len vieme lepšie kontrolovať STK

„Naša krajina je bohatá na zdroje geotermálnej energie, ktorá sa dá používať napríklad na vykurovanie skleníkov či fóliovníkov. Je škoda, že obnoviteľné zdroje energie sú v slovenskom agrosektore využívané len výnimočne. Firma Slovkvet je fantastickým príkladom a dôkazom toho, že aj vo veľkom sa dá pestovať ekologicky,“ zdôraznila Matečná.

Medzi podnikateľov, ktorí využívajú zdroje geotermálnej energie, patrí Branislav Oremus z firmy Slovkvet, ktorý je najväčší slovenský pestovateľ gerber. Pod skleníkmi vyhrievanými termálnou vodou sa darí nielen jeho kvetom, ale aj paradajkám.

Skleníky sa rozprestierajú na ploche 2,6 hektára, z toho jeden hektár pokrývajú gerbery a 1,6 hektára paradajky.

Ročne sa v nich urodí takmer 800 ton paradajok a vyrastú štyri milióny gerber, ktoré pestuje v 50 odrodách. Tento objem z neho robí najväčšieho pestovateľa gerber nielen na Slovensku, ale aj v bývalom Československu. Teplo na vyhrievanie skleníkov čerpá z termálnych prameňov, o ktoré sa delí s miestnym termálnym kúpaliskom.

G. Matečná: Aj naše mestá a obce sa musia pripraviť na zmenu klímy

„Správnym využívaním geotermálnej energie dokážeme v chladnejších mesiacoch udržiavať v skleníkoch stabilnú teplotu, ktorú využívame na pestovanie gerber a aj vlastných paradajok,“ vysvetlil Oremus.

Ide o pokrokovú technológiu pestovania, ktorá len minimálne zaťažuje životné prostredie. Jej ekologickosť podčiarkuje fakt, že na pestovanie nepoužíva žiadne pesticídy. Hneď ako vykvitnú prvé kvety, do skleníkov s paradajkami vpúšťa čmeliaky, ktoré sa starajú o ich opelenie.

„Paradajky aj gerbery pestujeme v kokosovom vlákne, čo je v súčasnosti najmodernejší spôsob pestovania. Je to vlastne kokosová škrupina, rozdrvená a premiešaná s kôrou,“ doplnil Oremus.

„Uvedomujeme si, že Slovensko potrebuje viac takýchto úspešných projektov, a preto podporujeme poľnohospodárov, ktorí chcú cestou využívania alternatívnych zdrojov energie zvyšovať energetickú efektívnosť svojho podniku a tiež znižovať záťaž na životné prostredie,“ poznamenala Matečná.

HUAWEI: Čo je TOF objektív a ako pomôže zlepšiť fotky zo smartfónu?

Pôdohospodárska platobná agentúra vlani vyhlásila výzvu zameranú na využívanie obnoviteľných zdrojov energie, v ktorej bolo alokovaných takmer desať miliónov eur. Do výzvy sa s projektmi zapojilo 11 žiadateľov o nenávratný finančný príspevok.

Môže vás zaujímať

AGRO: Situácia v agrosektore je vážna a ministerstvo ju nerieši, agropotravinári preto žiadajú premiéra o stretnutie