Slovenský priemysel čaká veľký technologický skok – digitalizácia

Ilustračné foto

Foto: TASR

Priemysel sa pripravuje na veľký technologický skok. Práve o prepojení štátnej koncepcie Priemysel 4.0 a fyziky vysokých energií sa diskutovalo minulý týždeň na medzinárodnej konferencii v Starom Smokovci. Informovalo o tom Ministerstvo hospodárstva (MH) SR.

Slovenský priemysel by mal byť založený na digitalizácii. Takúto víziu predstavila minulý týždeň na medzinárodnej konferencii v Starom Smokovci generálna riaditeľka sekcie podnikateľského prostredia a inovácií MH SR Miriam Letašiová. Konferenciu zorganizovala Technická univerzita v Košiciach v spolupráci so združením HEPTech. Ako zdôraznila Letašiová, cieľom je prostredníctvom digitalizácie zvyšovať konkurencieschopnosť podnikov v záujme udržateľného rastu príjmov, zamestnanosti a kvality života.

Letašiová zároveň predstavila už vládou schválenú Koncepciu inteligentného priemyslu pre Slovensko a informovala o pripravovanom Akčnom pláne inteligentného priemyslu. Akčný plán pripravuje rezort hospodárstva v spolupráci s odborníkmi z praxe.

Generálna riaditeľka sekcie podnikateľského prostredia a inovácií predstavila konkrétne opatrenia pre jednotlivé oblasti, a to pre výskum, vývoj a inovácie, trh práce a vzdelávanie, základné princípy IT bezpečnosti implementácie tzv. inteligentného priemyslu, referenčná architektúra, štandardizácia a tvorba technických noriem, rámcové právne podmienky, informovanie a propagácia. Na záver vystúpenia dodala, že v tejto oblasti je veľmi dôležitá komunikácia a spolupráca medzi štátnym a súkromným sektorom, ako aj akademickou obcou.

Môže vás zaujímať

ANALÝZA TÝŽDŇA: Energetická sústava sa v najbližších rokoch možno úplne zmení