Jednou vetou

Slovkvet vypestuje v skleníku v Podhájskej ročne 4 milióny gerbier

Termálne vody v Podhájskej v okrese Nové Zámky vykurujú skleníky najväčšiieho pestovateľa gerber na území bývalého Československa.

FOTO TASR

Termálne vody v Podhájskej v okrese Nové Zámky vykurujú skleníky najväčšieho pestovateľa gerber na území bývalého Československa. Spoločnosť Slovkvet vyprodukuje za rok 4 milióny gerber. V skleníku s rozlohou 1,6 hektára je posadených 66.000 koreňov rastlín. Podľa slov majiteľa spoločnosti Branislava Oremusa 75 % kvetov smeruje na export do Českej republiky, Maďarska a Rakúska, podiel na slovenskom trhu s gerberami predstavuje do 40 %.

Na vykurovanie skleníka využíva spoločnosť geotermálnu energiu, ktorá zabezpečuje lacnú a efektívnu výrobu. „Skleník je vykurovaný geotermálnym vrtom, ktorý má troch spolumajiteľov. Spoločne sa o tento vrt staráme, zhruba raz za šesť rokov je potrebná jeho rekonštrukcia, aby zostala zachovaná jeho výdatnosť,“ skonštatoval Oremus. Okrem vykurovania skleníkového hospodárstva sa z vrtu napúšťajú bazény na neďalekom termálnom kúpalisku. „Zaujímavosťou je, že máme aj reinjektážny vrt, vďaka ktorému sa geotermálna voda vracia naspäť do zeme,“ uviedol majiteľ Slovkvetu.

Podpísaním nevýhodnej zmluvy môže prísť Slovenský rybársky zväz o milióny

Pestovateľ gerbier pestuje v skleníku 20 základných odrôd, ďalších 25 až 30 nových ponúka zákazníkom v dvojročných cykloch. „Sadenice sa každé dva roky obmieňajú z dôvodu produkcie,“ povedal Oremus. Aj gerbery podľa jeho slov podliehajú módnym trendom. Vlani bol najväčší záujem o gerbery fialovej farby, v posledných rokoch sú v móde minigerbery.

Môže vás zaujímať

AGRO: Situácia v agrosektore je vážna a ministerstvo ju nerieši, agropotravinári preto žiadajú premiéra o stretnutie