Jednou vetou

Slovnaft: Rafinériu čakajú v najbližších týždňoch plánované pravidelné odstávky

Ilustračná foto

Foto: TASR

Spoločnosť Slovnaft začne koncom tohto týždňa odstavovať časť svojich výrobných zariadení. Dôvodom sú pravidelné generálne revízie a technologické zarážky, ktoré majú zabezpečiť ďalší bezproblémový chod technológií. Odstavených bude postupne 21 výrobných jednotiek.

Ich opätovný nábeh na plnú produkciu je naplánovaný na druhú polovicu júna. Informoval o tom hovorca spoločnosti Anton Molnár.

Energetická bezpečnosť štátu je zabezpečená, SR má ropu na 92,6 dňa

Uviedol, že počas generálnych revízií sa bude realizovať rozsiahla kontrola technického stavu a údržba zariadení, ako aj ich modernizácia. Cieľom je zníženie energetickej náročnosti v oblasti výroby ropných produktov a zvýšenie bezpečnosti a spoľahlivosti.

Celkové investície Slovnaftu v rámci generálnych revízií presiahnu 67 miliónov eur. Z pohľadu nákladov ide podľa neho o historicky najväčšie odstávky v bratislavskej rafinérii.

Upozornil, že práce počas generálnych revízií môže sprevádzať zvýšená hladina hluku, vznik zápachu a prípadné spaľovanie na poľných horákoch. Cieľom spoločnosti Slovnaft je podľa Molnára skrátiť negatívne vplyvy činností znižujúcich pohodlie obyvateľov žijúcich v okolí rafinérie na nevyhnutné minimum.

Avizoval, že o vplyve prác na komfort obyvateľov bude spoločnosť Slovnaft priebežne informovať na internetovej stránke www.slovnaft.sk/gr2019. Informácie pre verejnosť budú každý týždeň aktualizované, v prípade otázok je 24 hodín denne pripravená infolinka na čísle 02/4055 8929 a e-mailová adresa gr2019@slovnaft.sk.

Dovoz nekvalitnej ruskej ropy zastavilo aj Slovensko

Poznamenal, že hlavným dodávateľom prác je dcérska spoločnosť Slovnaft Montáže a opravy, navyše, počas generálnych revízií bude v Slovnafte pracovať približne 1500 externých pracovníkov. O odstávke časti bratislavskej rafinérie boli podľa Molnára zákazníci Slovnaftu vopred informovaní.

Skupina Slovnaft je integrovanou rafinérsko-petrochemickou skupinou. Kľúčovou spoločnosťou skupiny je Slovnaft, a. s., ktorá sa zaoberá najmä spracovaním ropy a veľkoobchodným a maloobchodným predajom pohonných látok.

Slovnaft prevádzkuje najväčšiu sieť čerpacích staníc v SR. Skupina Slovnaft je členom medzinárodnej skupiny MOL.

Môže vás zaujímať

Kongresový cestovný ruch je veľkou príležitosťou pre slovenskú ekonomiku