Jednou vetou

Sme rodina hľadá podporu pre poľnohospodársku politiku EÚ aj v zahraničí

Šéf hnutia Sme Rodina Boris Kollár.

foto: hlavné.sk

Starostlivosť o kvalitu pôdy, trvalá udržateľnosť hospodárenia na pôde a rozvoj vidieka by mali byť podľa opozičného hnutia Sme rodina prioritami pre spoločnú poľnohospodársku politiku EÚ na roky 2021 - 2027. Na presadenie svojich návrhov hľadá Sme rodina spojencov aj zahraničí. Sériu rokovaní so zástupcami poľnohospodárskych zväzov začali v Česku, pokračovať plánujú v ostatných štátoch Vyšehradskej štvorky, ale aj v Rakúsku či Rumunsku, informovalo vo štvrtok hnutie.

Prvé rokovania hnutie uskutočnilo s vedením Asociace soukromého zemědělství Českej republiky. „V oblasti priamych platieb budú slovenskí a českí partneri trvať na tom, aby bolo na území Európskej únie zavedené trvalé stropovanie v maximálnej čiastke 100 000 eur,“ informovalo hnutie v tlačovej správe. Obmedzenie maximálnej výšky dotácie by malo byť realizované na inštitút konečného užívateľa výhod, nie na poľnohospodársky podnik. Sme rodina má aj výhrady k plánovanému kráteniu rozpočtu EÚ či k pripravovanej redukcii stavu hospodárskych zvierat.

Napriek tomu, že strategické plány pre poľnohospodárstvo majú byť odovzdané do Bruselu do konca roku 2019, musí definitívnu podobu spoločnej poľnohospodárskej politiky schváliť nový Európsky parlament. Hnutie preto očakáva možno až dvojročné prechodné obdobie bez stanovených kritérií na čerpanie dotácií. Sme rodina chce svoje návrhy presadiť s pomocou zahraničných poľnohospodárov rokovaním s poslancami Európskeho parlamentu.

Môže vás zaujímať

Poistenci VšZP môžu využívať nové pracovisko magnetickej rezonancie v Ružinovskej poliklinike