Jednou vetou

Smernica o dvojakej kvalite potravín musí byť odborne premietnutá do zákona, tvrdí SaS

Jarmila Halgašová

Foto: TASR

Ministerka agrorezortu Gabriela Matečná (SNS) musí odborne premietnuť európsku smernicu o dvojakej kvalite potravín do slovenskej legislatívy. Uviedol to v pondelok predseda opozičnej strany SaS Richard Sulík s tým, že treba zaviesť testovanie podľa jednotných objektívnych kritérií. Ministerka by mala vypracovať aj postupy testovania dvojakej kvality potravín a vymáhania tejto legislatívy, dodal.

„Smernicu vítame, je to posun vpred,“ pripomenul Sulík. Veľký tlak na výrobcov potravín môže vyvinúť aj verejnosť a dvojaká kvalita potravín bude postihovaná ako klamlivá obchodná praktika. Zároveň dodal, že nie je definovaná dvojaká kvalita potravín. Predseda SaS očakáva, že kvalita potravín sa v SR zvýši. Ako poslanec Európskeho parlamentu uviedol, že bol tieňovým spravodajcom ku správe, ktorá predchádzala uvedenej smernici.

Kvalita potravín súvisí aj s cenami a tu podľa neho zlyhala koaličná SNS a jej predseda Andrej Danko v súvislosti so zavedením zákona o osobitnom odvode obchodných reťazcov, ktorého dôsledkom bolo zvýšenie cien potravín. „Osobne som sa stretol s príslušnou eurokomisárkou, ktorá následne pozastavila účinnosť tohto, doslova hlúpeho zákona,“ povedal.

G. Matečná: Schválenie smernice o dvojakej kvalite je víťazstvom spotrebiteľov

Odborníčka strany na pôdohospodárstvo Jarmila Halgašová poukázala na to, že nefunguje webová stránka s výsledkami testovania potravín. Pripomenula, že v roku 2005 bola prijatá smernica o nekalých obchodných praktikách, ktorá stačila na kontrolu dvojakej kvality, a bola prebraná do slovenskej legislatívy v roku 2007, do zákona o ochrane spotrebiteľa.

Ďalej uviedla, že SR vtedy nahlásila do Bruselu, že Slovenská obchodná inšpekcia (SOI) bude kontrolovať nepotravinové tovary a služby a Štátna potravinová a veterinárna správa (ŠVPS) potraviny. „ŠVPS o tejto povinnosti buď nevedela alebo nechcela vedieť, v každom prípade kontrolu nekalých praktík v potravinách nevykonávala,“ uviedla Halgašová s tým, že to považuje za kľúčové zlyhanie ŠVPS.

Sulík a Truban chcú, aby ich strany po voľbách spolupracovali

Tá podľa nej na svojej stránke do júla 2018 uvádzala, že kontrolu nekalých praktík v potravinách vykonáva SOI, a nápravu urobila až na základe konania europoslanca Richarda Sulíka a eurokomisárky pre spravodlivosť Věry Jourovej. SaS zaslala otázky na ŠVPS o tom, koľko vykonali kontrol podnetov o dvojakej kvalite potravín, informovala Halgašová.

Keď ministerka Matečná v roku 2016 prebrala rezort, jej top témou bola ochrana práv spotrebiteľa bez toho, aby sa zorientovala v problematike, mieni Halgašová. „Aj v správe o dvojakej kvalite výrobkov na jednotnom trhu sa uvádza, že niektoré prípady dvojakej kvality sú výsledkom nedostatočného presadzovania európskeho práva,“ uviedla odborníčka SaS.

Môže vás zaujímať

Starobná penzia presahuje 484 eur, medziročne stúpla o vyše 25 eur