Jednou vetou

SMK v petícii žiada výstavbu R2 od Zvolena po Košice v plnom profile

Ilustračné foto

foto: TASR

Vybudovanie rýchlostnej cesty R2 od Zvolena po Košice v plnom profile je cieľom petície, ktorú v Bakte pri Rimavskej Sobote spustila Strana maďarskej komunity (SMK). Podľa slov jej predstaviteľov chcú najprv počkať, akú odozvu ich iniciatíva vyvolá, a ak nebude postačovať, nevylučujú ani nátlakové akcie vo forme zablokovania ciest.

„Myslím si, že ani nemusím zdôrazňovať, že žijeme v zaostalom regióne. Túto akciu by som preto možno ani nepovažoval vyložene za stranícku ani politickú, ale v prospech všetkých občanov, ktorí bývajú v tomto regióne,“uviedol pri spustení petície podpredseda základnej organizácie SMK v Rimavskej Sobote a viceprimátor mesta Ladislav Rigó.

Pripomenul tiež, že podľa pôvodných uznesení vlády mala byť R2 v spomínanom úseku dokončená do roku 2012. Súčasne poukázal na fakt, že Rimavská Sobota je dlhodobo na čele rebríčka okresov s najvyššou nezamestnanosťou. „Jedným zo základných predpokladov jej zníženia a príchodu investorov je vybudovaná infraštruktúra,“ dodal Rigó.

Podľa slov rimavskosobotského mestského poslanca a člena predsedníctva SMK Zoltána Cziprusza je potrebné nájsť financie na dostavbu R2 v plnom profile. „Minister Árpád Érsek (Most-Híd) má na starosti, aby tie finančné prostriedky vybojoval. Myslím si, že tento región si zaslúži R2, a ak to bude prioritou vlády, peniaze sa dajú nájsť,“ zdôraznil.

Primátorka Tornale v okrese Revúca Anna Szögedi, ktorá tiež podporila spustenie petície, považuje komunikácie za tepny ekonomiky i turizmu a štvorprúdová R2 je preto podľa nej potrebná pre rozvoj regiónu.  „Neželáme si, aby sa možnosti a príležitosti skončili pri Lučenci. Myslím si však, že tým, že sa štvorprúdovka vybuduje len po Lučenec, to k tomu smeruje,“ uviedla Szögedi. Ako doplnila, v minulosti sa už v meste stretli s negatívnym postojom potenciálnych investorov, ktorým nevyhovoval stav infraštruktúry od Zvolena a v Tornali preto neinvestovali.

Môže vás zaujímať

AGRO: Situácia v agrosektore je vážna a ministerstvo ju nerieši, agropotravinári preto žiadajú premiéra o stretnutie