Jednou vetou

Sociálna poisťovňa naďalej klame a okráda invalidných dôchodcov, tvrdí SaS

Lucia Ďuriš Nicholsonova.

zdroj:TASR

Sociálna poisťovňa (SP) naďalej klame a okráda invalidných dôchodcov. Tvrdí to opozičná strana SaS, ktorá už minulý týždeň upozornila na to, že niektorým ľuďom vyplácala nižšie invalidné dôchodky, než na aký mali nárok. Počet prípadov takýchto ľudí pritom po zverejnení týchto informácií pribúda.

aktualizované: 17:14

Podpredsedníčka parlamentu a poslankyňa SaS Lucia Ďuriš Nicholsonová si na základe infozákona vyžiadala od SP údaje, koľkým ľuďom boli invalidné dôchodky prepočítané tak, ako to poisťovni prikazoval zákon. „Odmietli mi číslo zverejniť. Povedali, že takýmto číslom nedisponujú. Je veľmi zaujímavé, že na druhý deň po našej tlačovej besede, hovorca SP hovoril, že poisťovňa prepočítala 80.000 invalidných dôchodcov, čím si splnila svoju zákonnú povinnosť. Ja tvrdím, že SP klame a naďalej okráda invalidných dôchodcov,“ vyhlásila na štvrtkovej tlačovej konferencii Ďuriš Nicholsonová.

Dvanásť rokov v omyle

Dôkazom majú byť údaje o počte takýchto ľudí. „V roku 2003 podľa výročnej správy SP bolo 224.000 invalidných dôchodcov a 69.000 čiastočných invalidných dôchodcov, dostaneme sa tak na číslo 293.000 invalidných dôchodcov. Ak SP dnes tvrdí, že prepočítala 80.000 dôchodcov, tak čo sa stalo s tým zvyškom? To je 213.000 ľudí,“ upozornila Ďuriš Nicholsonová s tým, že pritom SP jej tvrdila, že týmto údajom nedisponuje.

„Dvanásť rokov po tom, ako to mala SP urobiť, zisťujeme, že to tak ani náhodou nie je,“ tvrdí Ďuriš Nicholsonová. Podľa jej slov lehota na prepočítanie dôchodkov všetkých invalidných dôchodcov bola do 30. septembra 2009. „Dvanásť rokov po tom, ako SP mala konať, sa nám hromadia prípady ľudí, ktorí ale neboli prepočítaní. Invalidný dôchodca zo Spišskej Novej Vsi požiadal o prepočítanie a priznali mu o 191 eur viac, ako dovtedy dostával,“ upozornila Ďuriš Nicholsonová.

V ďalšom prípade sa zvýšil tento dôchodok o 275 eur mesačne, v ďalšom o 200 eur mesačne, v inom stúpol o 97 eur mesačne. „Tento štát má v zákone napísané, že im mal od roku 2006 priznať viac peňazí, ak by im to bol prepočítal, ale neurobil tak,“ tvrdí Ďuriš Nicholsonová.

Sociálna poisťovňa podá trestné oznámenie za šírenie poplašnej správy

SP po zverejnení týchto informácií stranou SaS uviedla, že postupovala podľa zákona a vyjadrenia poslancov označila za klamstvo a zavádzanie. „SP ubezpečuje všetkých poberateľov invalidných dôchodkov, že ich výpočet bol urobený správne a zodpovedá posúdeniu ich zdravotného stavu, resp. miery poklesu schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť, a obdobiam ich dôchodkového poistenia,“ vyhlásil hovorca SP Peter Višváder. SP avizovala, že na poslancov SaS podá trestné oznámenie za šírenie poplašnej správy.

„SP odporúčam, aby prestala podávať trestné oznámenia na poslancov, aby sa prestala vyhrážať, že na nás podá trestné oznámenie za šírenie poplašnej správy, aby prestala vedome okrádať invalidných dôchodcov. Odporúčam jej, aby začala žiadosti riešiť v správnom konaní a držala sa precedensov, ktoré máme my k dispozícii,“ dodala Ďuriš Nicholsonová.

Jej stranícky kolega Alojz Baránik je presvedčený, že ľudia majú šancu v prípade nečinnosti SP obrátiť sa na súd. Podľa neho možno za daných okolností dôchodcov tvrdiť, že došlo k vedomému obohateniu na strane SP a existovala by tak až 10-ročná premlčacia doba. „Preto vyzývame všetkých tých, ktorým napriek tomu, že si podajú žiadosť o prepočítanie a nedostanú slušnú odpoveď a k prepočítaniu nedôjde, nech sa obrátia na právneho zástupcu a na súde žiadajú, aby došlo k náprave,“ doplnil Baránik.

Informáciu doplnili až po obvinení

SP si stojí za vyjadreniami, že voči dôchodcom si splnila všetky povinnosti a postupovala v súlade s právnou úpravou. Tiež odmieta tvrdenia, že neposkytla poslancom potrebné informácie. Podľa hovorcu SP Petra Višvádera bola poisťovňa v žiadosti o poskytnutie informácie požiadaná o poskytnutie informácie o počte poberateľov invalidného dôchodku, ktorým preskúmala trvanie invalidity a koľkým z nich bola suma ich invalidného dôchodku prepočítaná a je vyplácaná podľa nových pravidiel.

„Túto informáciu sme v čase infožiadosti nemali k dispozícii bez toho, aby sme ju museli prácne zisťovať. Urobili sme tak až na základe verejného obvinenia zo strany podpredsedníčky parlamentu,“ tvrdí Višváder. Zároveň dodal, že nemožno porovnávať celkový počet invalidných dôchodcov v uvedenom období s počtom tých dôchodcov, ktorým boli dôchodky prepočítavané.

Môže vás zaujímať

AGRO: Situácia v agrosektore je vážna a ministerstvo ju nerieši, agropotravinári preto žiadajú premiéra o stretnutie