Jednou vetou

Sociálna poisťovňa podá trestné oznámenie na poslankyňu a odborníka SaS

Ilustračné foto

foto: TASR

Sociálna poisťovňa (SP) podá na poslankyňu SaS Luciu Ďuriš Nicholsonovú a odborníka strany na odvody a dôchodky Petra Cmoreja trestné oznámenie za šírenie poplašnej správy. Vo štvrtok totiž spoločne informovali o tom, že poisťovňa okráda roky invalidných dôchodcov, a preto ich vyzvali na to, aby požiadali o prepočet dôchodku. Podľa SP obaja tak uviedli do omylu tisícky invalidných dôchodcov.

„Sociálna poisťovňa pri prepočte invalidných dôchodkov postupovala presne podľa zákona a prepočítala všetky invalidné dôchodky, ktoré spĺňali na tento krok zákonom stanovené podmienky. Rešpektovala vtedy nový zákon č. 461 o sociálnom poistení, ktorý bol účinný od januára 2004, ako aj nález Ústavného súdu SR z roku 2006,“ informoval hovorca SP Peter Višváder. V danom období v súvislosti s nálezom Ústavného súdu SR podľa jeho vyjadrení prepočítala poisťovňa v prospech invalidných dôchodcov v rokoch 2006 až 2008 vyše 80.000 invalidných dôchodkov.

„Sociálna poisťovňa ubezpečuje všetkých poberateľov invalidných dôchodkov, že ich výpočet bol urobený správne a zodpovedá posúdeniu ich zdravotného stavu, resp. miery poklesu schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť, a obdobiam ich dôchodkového poistenia,“ upozornil Višváder.

SaS tvrdí, že Sociálna poisťovňa celé roky okráda invalidných dôchodcov

Tvrdenia podpredsedníčky parlamentu Lucie Ďuriš Nicholsonovej a Petra Cmoreja o tom, že SP okráda invalidných dôchodcov, sú podľa poisťovne klamstvom a nezodpovedným zavádzaním verejnosti, ktorým zneužívajú túto tému na vlastný politický prospech a zviditeľnenie sa.

„Sociálna poisťovňa sa nebráni tomu, aby si invalidní dôchodcovia podali žiadosť o prepočet invalidného dôchodku, majú na to zákonné právo. Upozorňuje však, že vždy postupovala a bude postupovať v súlade so zákonom a očakávania, ktoré v nich svojou výzvou vzbudzuje podpredsedníčka parlamentu a pán Cmorej, sú neopodstatnené,“ doplnil Višváder.

Obaja vo štvrtok informovali, že majú k dispozícii päť prípadov, ktorým SP vyplácala nižšie invalidné dôchodky, než na aké mali nárok. Zistili to až potom, ako poisťovňu požiadali o prepočítanie výšky dôchodku. „Päť prípadov, ktoré spomínala pani Ďuriš Nicholsonová a pán Cmorej, nevie Sociálna poisťovňa identifikovať, a teda posúdiť, aké boli dôvody ich prepočtu. Na to by potrebovala súhlas dotknutých osôb a ich identifikačné údaje, ktoré jej predstavitelia SaS neposkytli,“ skonštatoval Višváder s tým, že dôvodov na prepočet invalidného dôchodku môže byť viac, najmä pri posúdení zdravotného stavu a zmeny schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť, čo sa vždy premietne do výšky invalidného dôchodku.

Môže vás zaujímať

Štátnym lesom sa osvedčila novinka v starostlivosti o poľovné revíry