Jednou vetou

Sociálna poisťovňa začína vyplácať vianočný príspevok

Ilustračné foto

foto: unsplash.com

Sociálna poisťovňa začína tento týždeň vyplácať dôchodcom vianočné príspevky. Bude ich 1.179.494. O príspevok netreba osobitne žiadať, poisťovňa ho vyplatí automaticky všetkým, ktorí naň majú nárok spolu s dôchodkom v decembrovom výplatnom termíne.

Dostanú ho tí dôchodcovia, ktorí majú v decembri 2018 nárok na výplatu niektorého z dôchodkov, výška ich dôchodkových príjmov nepresiahne 572,40 eura mesačne a majú bydlisko na území Slovenskej republiky. Ide o poberateľov starobného dôchodku, predčasného starobného dôchodku, invalidného dôchodku, pozostalostných dôchodkov (vdovského, vdoveckého, sirotského) alebo sociálneho dôchodku,“ informoval hovorca Sociálnej poisťovne Peter Višváder.

Ak sa dôchodok v decembri vypláca preddavkovo, vianočný príspevok vyplatený nemôže byť, dôchodca ho dostane dodatočne pri definitívnom priznaní dôchodku.

Invalidný dôchodca môže požiadať o starobný dôchodok

Maximálny vianočný príspevok v tomto roku predstavuje 87,26 eura a dostanú ho tí dôchodcovia, ktorí poberajú dôchodok najviac vo výške 205,07 eura mesačne. Poberateľom dôchodkov od 205,08 eura do 572,40 eura mesačne bude patriť vianočný príspevok podľa sumy vyplácaného dôchodku v rozpätí od 87,26 eura do 21,15 eura.

Ak dôchodok alebo úhrn všetkých dôchodkov bez ohľadu na to, kto je ich platiteľom, nepresiahne 410,14 eura mesačne, vianočný príspevok sa aj v roku 2018 vyplatí v sume zvýšenej o jednorazové zvýšenie 12,74 eura. Vianočný príspevok spolu s jednorazovým zvýšením tak bude aj v roku 2018 predstavovať maximálne výšku 100 eur.

Sociálna poisťovňa zverejnila na svojej webovej stránke kalkulačku na výpočet vianočného príspevku, pomocou ktorej si môžu občania sami vypočítať, či a v akej výške im bude príspevok vyplatený.

Môže vás zaujímať

AGRO: Situácia v agrosektore je vážna a ministerstvo ju nerieši, agropotravinári preto žiadajú premiéra o stretnutie