Jednou vetou

Spoločnosť Nafta bude spolupracovať pri ťažbe plynu na Ukrajine

Ilustračná foto

Foto: TASR

EP Power Europe (EPPE) z portfólia energetických firiem EPH sa priblížila k možnosti ťažby zemného plynu na východe Ukrajiny.

Ukrajinská vláda tento týždeň schválila dohodu o prerozdelení výnosov z ťažby plynu medzi štát a spoločnosť Yuzgaz B.V., ktorá v minulosti v súťaži získala možnosť dobývať plyn v rámci takzvanej Yuzivskej licencie. Informoval hovorca skupiny EPH Daniel Častvaj.

Pellegrini: Farmári postihnutí suchom z roku 2017 dostanú financie v januári

Práve táto dohoda bola jednou z podmienok, aby spoločnosť EPPE mohla skompletizovať proces odkúpenia stopercentného podielu v spoločnosti Yuzgaz B.V. od luxemburskej spoločnosti Emerstone Energy S.C..Sp.

„EPPE zároveň na seba preberá všetky záväzky vyplývajúce z dohody o prerozdelení výnosov z ťažby plynu vyplývajúcich z doterajších dohôd Yuzgazu smerom k ukrajinskej vláde,“ konštatoval Častvaj.

Technickým operátorom tohto projektu na Ukrajine bude slovenská spoločnosť Nafta, a.s., v ktorej sú akcionármi cez svoje dcérske spoločnosti EPH aj slovenský štát prostredníctvom SPP Infrastructure, a.s.

Nafta je už v súčasnosti na Ukrajine aktívna. Na budúci rok ráta so začatím budovania nových vrtov pre ťažbu zemného plynu v rámci užhorodskej licencie, pri ktorej spolupracuje so spoločnosťou CUB Energy Inc.

„Ukrajinu vnímame ako perspektívny trh, kde spolupráca investora a štátu môže priniesť pre obe strany pozitívny efekt,“ zdôraznil Častvaj.

ČSA v januári zrušia lety z Prahy do Bratislavy aj z Bratislavy do Košíc

Yuzivská licencia sa rozprestiera na ploche takmer 8.000 kilometrov štvorcových, na územiach charkovskej a doneckej oblasti. Podľa predpokladov by sa v priebehu niekoľkých rokov mal objem ťažby vyšplhať rádovo na miliardy metrov kubických ročne.

Plyn sa využije pre vnútornú potrebu Ukrajiny a posilnenie sebestačnosti jeho získavania v krajine. „Pre Naftu bude znamenať vstup do projektov na Ukrajine výrazný postup vyššie v lige európskych energetických firiem, ktoré sa zaoberajú ťažbou a skladovaním zemného plynu,“ dodal Častvaj.

Môže vás zaujímať

AGRO: Situácia v agrosektore je vážna a ministerstvo ju nerieši, agropotravinári preto žiadajú premiéra o stretnutie