Jednou vetou

Spor Číny a USA tlačí aj na fúzie, ich hodnota klesla v 3. kvartáli o vyše 1/3

Hodnota fúzií a akvizícií vo svete klesla v 3. štvrťroku o vyše tretinu. Podľa ekonómov je za tým najmä eskalujúci obchodný spor medzi USA a Čínou.

Ako uviedla agentúra Reuters, hodnota fúzií a akvizícií dosiahla v 3. štvrťroku 783 miliárd USD (676,40 miliardy eur), čo v porovnaní s predchádzajúcim kvartálom predstavuje pokles o 35 %. Napríklad americký výrobca čipov Qualcomm odstúpil v júli od plánovanej akvizície holandskej firmy NXP Semiconductors v hodnote 44 miliárd USD, keď čínske úrady odmietli transakciu v termíne schváliť. Analytici považujú konanie čínskych úradov za odvetu za kroky amerického prezidenta Donalda Trumpa proti Číne v poslednom období.

Práve prípad Qualcomm vyvolal neistotu v súvislosti s ďalšími možnými fúziami a akvizíciami, v ktorých budú figurovať globálne firmy, a ktoré vyžadujú súhlas čínskych úradov. Sem patrí napríklad akvizícia výrobcu leteckých komponentov Rockwell Collins spoločnosťou United Technologies, ktorej hodnota sa odhaduje na 23 miliárd USD. Neistotu firiem zvyšuje aj blížiaci sa odchod Británie z Európskej únie.

Premiér: Štát možno budúci rok nebude musieť poslať SP ani cent

V porovnaní s 3. kvartálom minulého roka klesla hodnota fúzií a akvizícií o 6 %, za deväť mesiacov však ich hodnota zaznamenala 3,2 bilióna USD, čo je nový rekord. To potvrdzuje vplyv obchodného sporu medzi Čínou a USA, keďže ten začal eskalovať v 3. štvrťroku, keď prvé kolo vzájomných dovozných ciel oznámili krajiny v júli. Nasledovali ďalšie dovozné clá v auguste a tretie kolo koncom septembra.

V Európe klesla hodnota fúzií a akvizícií medziročne o 14 % na 151,4 miliardy USD. Ešte výraznejší pokles zaznamenala v 3. štvrťroku oblasť Ázie a Tichomoria. Hodnota tamojších fúzií/akvizícií klesla o 38 % na 185,1 miliardy USD, naopak, v USA sa hodnota fúzií a akvizícií v 3. kvartáli medziročne o 14 % zvýšila a dosiahla 368,1 miliardy USD.

Môže vás zaujímať

AGRO: Situácia v agrosektore je vážna a ministerstvo ju nerieši, agropotravinári preto žiadajú premiéra o stretnutie