Jednou vetou

Spor Číny a USA už poškodzuje Áziu

Donald Trump

foto: TASR

Obchodný spor medzi USA a Čínou už začal ovplyvňovať nálady vo firmách a investície na ázijskom kontinente. Upozornil na to Medzinárodný menový fond (MMF), ktorý zároveň varoval, že po zhoršení prognózy vývoja svetovej ekonomiky pred dvomi mesiacmi tak môže urobiť aj v nasledujúcej prognóze. Tú by mal fond zverejniť v januári.

Ako v pondelok povedal riaditeľ MMF pre Áziu a Tichomorie Changyong Rhee, medzi krajiny najviac poškodené obchodným sporom Číny a USA by mohli patriť Japonsko a Južná Kórea. Dôvodom je vysoká závislosť týchto ekonomík od vývozu do Číny.

„Objem investícií je omnoho slabší, než sa predpokladalo,“ povedal Rhee pre agentúru Reuters s tým, že zhoršovanie nálad vo firemnom sektore zasahuje do vývoja ekonomiky, najmä v Ázii. „Očakávame, že rast svetovej ekonomiky bude v dôsledku toho o niečo slabší, než sme predpovedali v októbri,“ dodal.

Poslanci v Skalici schválili rozpočet na rok 2019, je krízový a reštriktívny

MMF už v októbri zhoršil prognózu vývoja svetovej ekonomiky, práve pre spory medzi Čínou a USA. Zatiaľ čo v júli fond očakával, že svetová ekonomika dosiahne v rokoch 2018 a 2019 rast na úrovni 3,9 %, v októbri tempo rastu pre obidva roky upravil na 3,7 %. Čo sa týka Ázie, MMF predpokladá, že ekonomika vzrastie tento rok o 5,6 % a v budúcom roku sa jej rast spomalí na 5,4 %.

Podľa Rheea je tu riziko, že MMF zhorší prognózu v oblasti globálnej ekonomiky opäť, keď v januári zverejní nový odhad. Rhee vychádza z najnovších údajov, ktoré signalizujú spomaľovanie rastu ekonomiky nielen v Ázii, ale aj v Európe a USA. „Neistota je veľmi vysoká…neistota znamená, že je tu potenciál zlepšenia, ale aj riziko zhoršenia vývoja. V tejto chvíli sme presvedčení, že riziko zhoršenia je o niečo vyššie,“ dodal Rhee.

Môže vás zaujímať

AGRO: Situácia v agrosektore je vážna a ministerstvo ju nerieši, agropotravinári preto žiadajú premiéra o stretnutie