Jednou vetou

Sporitelia vlani podali 3,2-tisíca žiadostí o penziu z druhého piliera

Ilustračné foto, archívne

foto: TASR

Na základe ponukových listov si sporitelia uplatnili nárok na vyplácanie 505 doživotných dôchodkov, 38 doživotných dôchodkov spolu s programovým výberom, či 1 317 programových výberov bez doživotného dôchodku.

Sporitelia v druhom dôchodkovom pilieri, ktorí dosiahli dôchodkový vek, podali počas minulého roka 3 236 žiadosti o dôchodok zo starobného dôchodkového sporenia. Vyše 2,7-tisíca týchto žiadostí spísali v Sociálnej poisťovni a 488 žiadosti v jednej z niektorých dôchodkových správcovských spoločností.

„V súvislosti so sprostredkovaním ponúk dôchodkov zaslala Sociálna poisťovňa sporiteľom 3 243 ponukových listov,“ uvádza sa vo výročnej správe Sociálnej poisťovne za minulý rok.

Budúci penzisti si na základe ponukových listov uplatnili nárok na vyplácanie 505 doživotných dôchodkov, 38 doživotných dôchodkov spolu s programovým výberom, 1 317 programových výberov bez doživotného dôchodku, 69 dočasných dôchodkov bez doživotného dôchodku a 203 dôchodkov v režime malá a nulová nasporená suma.

Ku koncu minulého roka si pritom v druhom pilieri sporilo 1 milión 564-tisíc ľudí. „V súvislosti s ich prestupmi z jednej dôchodkovej správcovskej spoločnosti do inej DSS bolo v roku 2019 vydaných na pobočkách 39 893 akceptačných listov, ktoré sú podmienkou pre zápis prestupovej zmluvy o starobnom dôchodkovom sporení do registra zmlúv,“ informovala Sociálna poisťovňa.

Sociálna poisťovňa v rámci agendy starobného dôchodkového sporenia postupuje za sporiteľov príspevky na starobné dôchodkové sporenie do jednotlivých DSS, vydáva akceptačné listy a sprostredkováva sporiteľom ponuky dôchodkov životných poisťovní a DSS.

Môže vás zaujímať

AGRO: Situácia v agrosektore je vážna a ministerstvo ju nerieši, agropotravinári preto žiadajú premiéra o stretnutie