Jednou vetou

Športovci dostanú za získané medaily príspevky za zásluhy

Ilustračné foto.

Foto: pixabay

Športovci, ktorí z významných medzinárodných športových podujatí priniesli medailu a prispeli k budovaniu dobrého mena Slovenska v zahraničí budú dostávať príspevok za zásluhy v športovej oblasti. Odmenu zaručuje zákon o príspevku za zásluhy v športovej oblasti z dielne Mosta-Híd, ktorý v stredu schválili poslanci Národnej rady (NR) SR.

URPINER: Toto všetko chystáme pre fanúšikov na Pohode v Trenčíne. Nenechajte si to ujsť

Nárok na príspevok vzniká podľa zákona fyzickým osobám so slovenským občianstvom, spĺňať by mali však aj ďalšie podmienky.

Zákon sa týka športových reprezentantov Československej republiky, Československej socialistickej republiky, Českej a Slovenskej Federatívnej Republiky alebo Slovenskej republiky, ktorí sa v období od 28. októbra 1918 zúčastnili na medzinárodných športových podujatiach, ktoré definuje zákon.

Podmienkou na získanie príspevku je okrem slovenského občianstva a zisku zlatej, striebornej alebo bronzovej medaily aj vek aspoň 35 rokov.

Štátnu expertízu bude možné vykonať do začatia verejného obstarávania

„Predpokladá sa, že pri podmienke dosiahnutia 35 rokov veku sa nárok na príspevok bude týkať asi 80 – 90 osôb,“ uvádzajú poslanci Mosta-Híd. Opatrenie má podľa nich stáť necelých 1,4 milióna eur ročne.

Zákon tiež umožňuje športovcom požiadať o jednorazový príspevok za zásluhy vo výške 10.000 eur.

Môže vás zaujímať

AGRO: Situácia v agrosektore je vážna a ministerstvo ju nerieši, agropotravinári preto žiadajú premiéra o stretnutie