Jednou vetou

Spotrebiteľské ceny v USA v januári stagnovali

Ilustračné foto

Foto: pixabay.com

Spotrebiteľské ceny v USA sa na začiatku tohto roka vyvíjali slabšie, než sa očakávalo. Pokles cien benzínu totiž vykompenzoval zdraženie bývania, oblečenia a zdravotnej starostlivosti.

Medziročná inflácia bola najnižšia za vyše 1,5 roka, čo umožní americkej centrálnej banke (Fed), aby nejaký čas počkala s ďalším sprísňovaním menovej politiky.

Huawei reaguje: Treba rozlišovať mýty a fakty. Toto by ste mali vedieť

Spotrebiteľské ceny v januári v medzimesačnom porovnaní na sezónne upravenej báze stagnovali po znížení o 0,1 % v decembri, uviedlo americké ministerstvo práce. Ekonómovia počítali s ich nárastom o 0,1 %.

Ceny oblečenia v januári medzimesačne stúpli o 1,1 %, čo bol ich najprudší nárast za 11 mesiacov. Ceny potravín vzrástli o 0,2 % rovnako ako ceny zdravotnej starostlivosti, ceny bývania sa zvýšili o 0,3 %. Ceny benzínu klesli o 5,5 %.

V medziročnom porovnaní index spotrebiteľských cien v januári stúpol len o 1,6 % po zvýšení o 1,9 % na konci vlaňajška. To bol najslabší medziročný nárast spotrebiteľských cien od júna 2017.

Britská vláda oznámi, ktoré obchodné zmluvy EÚ nestihne zreplikovať

Ceny benzínu medziročne padli o 10,1 %. Naopak, ceny bývania sa zvýšili o 3,2 %.

Jadrová inflácia, do ktorej sa nezapočítavajú volatilné ceny energií a potravín, dosiahla v medzimesačnom porovnaní 0,2 % už piaty mesiac po sebe. Jadrové ceny medziročne vzrástli o 2,2 % tretí mesiac po sebe.

Môže vás zaujímať

Takto koronavírus ohrozuje aj automobilový priemysel