Jednou vetou

SPPK víta, že Rada SPF sa rozšíri o zástupcov farmárov a miest a obcí

Predseda Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory Emil Macho

foto: TASR - Pavel Neubauer

Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora (SPPK) víta, že Rada Slovenského pozemkového fondu (SPF) sa po novom rozšíri aj o zástupcu poľnohospodárov, ako aj o zástupcu miest a obcí. Uviedla to Jana Holéciová, hovorkyňa SPPK.

Umožní to podľa nej zákon o pozemkových úpravách, usporiadaní pozemkového vlastníctva, pozemkových úradoch, pozemkovom fonde a pozemkových spoločenstvách, ktorý v utorok (2. 4.) schválili poslanci Národnej rady SR.
Pripomenula, že v súčasnosti má Rada Slovenského pozemkového fondu 11 členov. Od 1. júna sa rozšíri o jedného zástupcu miest a obcí a jedného zástupcu poľnohospodárov.

Agrorezort pripravuje na vládu materiál o pozemkových úpravách

„Po tejto zmene voláme už roky. Je totiž úplne prirodzené, že pri narábaní štátu s pôdou ako základným výrobným prostriedkom pre poľnohospodárov by sa mali zúčastňovať aj zástupcovia poľnohospodárov, ale aj miest a obcí. Rozšírenie rady fondu takúto činnosť umožní. Zároveň však zástupca z poľnohospodárskej obce bude môcť priniesť aj konštruktívne podnety priamo z praxe, ktoré sa budú týkať napríklad procesu pozemkových úprav alebo nájomných vzťahov,“ povedal predseda SPPK Emil Macho.

Holéciová dodala, že rada kontroluje činnosť a hospodárenie SPF, ale aj predkladá stanoviská k legislatívnym materiálom. SPF disponuje približne pätinou poľnohospodárskej pôdy na Slovensku.

Môže vás zaujímať

Ťažké časy aj pre pivovarníkov. O toto všetko prichádzajú tento rok