Jednou vetou

Sprísni Nemecko emisné normy?

Výfuk auta

foto: Unsplash.com

Dolnosaský premiér Stephan Weil varuje pred príliš prísnymi požiadavkami na automobilový priemysel. "Nesmieme to preháňať," povedal politik, ktorý je aj členom dozornej rady Volkswagenu, pre Frankfurter Allgemeine Zeitung.

Reagoval tak na požiadavky spolkovej ministerky životného prostredia Svenje Schulzeovej, aby Nemecko ešte sprísnilo limity pre emisie oxidu uhličitého (CO2). Weil upozornil, že EÚ má už teraz najprísnejšie normy pre automobilový priemysel vo svete. „Môžem len varovať pred ďalším sprísňovaním,“ dodal.

Nemecké ministerstvo dopravy nevylučuje ďalšie zvolávanie áut pre emisie

Politici si musia uvedomiť, aby to, čo požadujú, bolo aj uskutočniteľné. Transformácia automobilového priemyslu predsa postupuje. „Nesmieme to však preháňať a ohroziť náš najdôležitejší priemysel s tisícami pracovných miest,“ varuje Weil.

Otvorene sa vyjadril k návrhom na zmenu smerom k elektromobilite vo forme minimálnych kvót pre vozidlá s nízkymi emisiami. „Ak je to z právneho hľadiska možné a pokiaľ sa to nepreženie s očakávaniami, môže ísť o zaujímavý spôsob, ktorý sa oplatí preskúmať,“ dodal Weil.

Môže vás zaujímať

Slovenské domácnosti by mohli mať od budúceho roka lacnejšiu elektrinu