Jednou vetou

Sprísňovanie podmienok úverov na bývanie vedie aj k zmenám v nákupnom správaní

Ilustračná foto

foto: pixabay.com

Sprísňovanie úverových podmienok na bývanie vedie postupne aj k zmenám v nákupnom správaní zákazníkov na realitnom trhu. Uviedol analytik Realitnej únie SR Vladimír Kubrický.

Časť z nich je nútená preorientovať sa na lacnejšie lokality, ale aj na byty, ktoré sú staršie, prípadne menšie. „Nákup väčšiny nehnuteľností sa totiž odvíja od toho, koľko peňazí je banka ochotná požičať žiadateľovi,“ konštatoval.

V registri konečných užívateľov výhod sa môžu ocitnúť aj bežní zamestnanci

Opatrenia Národnej banky Slovenska na sprísnenie úverových podmienok nenaučili podľa analytika ľudí pristupovať ku kúpe s väčšou opatrnosťou.

„K zneisteniu by ich viedli až udalosti, ako je napríklad ekonomická kríza spojená s hromadným prepúšťaním v podnikoch,“ priblížil s tým, že vtedy by neistota išla ruka v ruke s väčšou opatrnosťou pri nakupovaní a zadlžovaní sa.

Prísnejšie úverové podmienky bánk však nákup nehnuteľností jednej časti obyvateľstva obmedzili a takisto sa zmenšil priestor pre kúpu bytu ako investície, dodal.

V súvislosti s tým, že na trhu nehnuteľností v Bratislave je oveľa viac bytov ako v iných krajských mestách, si analytik nemyslí, že by sa záujem v týchto mestách presunul do segmentu rodinných domov.

Bilačič: Sprievodcovských služieb sa zatiaľ rekreačné poukazy dotýkajú okrajovo

Ich výstavbu limituje nedostatok voľných stavebných pozemkov, a okrem toho stavbu rodinných domov čakajú od roku 2020 nové pravidlá.

Ich dôsledkom bude zdraženie rodinných domov, aj to prispeje k tomu, že takýto dom bude v budúcnosti ešte viac doménou solventnejšej časti obyvateľstva, uzavrel analytik Realitnej únie SR.

Môže vás zaujímať

INVESTOVANIE: Týmto fondom v druhom pilieri sa nedarilo, objem majetku však mierne stúpol