Jednou vetou

SR chce využiť zdroje EÚ na vybudovanie obehového biohospodárstva

Ilustračné foto

foto: TASR

Ministri poľnohospodárstva členských krajín EÚ v pondelok v Bruseli rokovali aj o biohospodárstve a negatívnom vplyve klimatických zmien a škodcov na európske lesy. Uviedla ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Gabriela Matečná (SNS).

Rada EÚ pre poľnohospodárstvo a rybolov podľa jej slov vníma biohospodárstvo, presnejšie obehové biohospodárstvo, ako významnú príležitosť pre rozvoj poľnohospodárskeho a lesníckeho sektora.

„Vnímame to tak aj na Slovensku, aby sme dokázali vytvoriť vysokú pridanú hodnotu v prvovýrobe udržateľným zhodnotením prírodných zdrojov a stali sa konkurencieschopnejšími,“ uviedla ministerka.

Matečná: Neviem, čo chce kontrolovať misia europarlamentu na Slovensku

Matečná upozornila na vysoké ambície, ktoré sú spojené s iniciatívou BIOEAST, ktorej aktívnym členom je aj Slovensko. „Budeme apelovať na Európsku komisiu, aby v novom programovacom období v rámci programu Horizon Europe vyčlenila financie aj pre náš región,“ povedala.

Európska komisia v rámci svojich nástrojov a aktivít vyčleňuje financie vo výške 10 mld. eur na zlepšenie využitia potenciálu biomasy a na podporu obehového biohospodárstva.

Exekutíva EÚ vytvorí aj špeciálny nástroj na politickú podporu pre región BIOEAST s cieľom pomôcť pri napredovaní v oblasti biohospodárstva. Podľa ministerky ďalším dôležitým faktom je zahrnutie biohospodárstva medzi deväť špecifických cieľov budúcej spoločnej poľnohospodárskej politiky EÚ.

Matečná upozornila, že obhospodarovatelia lesov vnímajú riziko v rozhodnutiach, ktoré obmedzujú až zakazujú lesnícke opatrenia na spracovanie poškodenej hmoty z titulu ochrany biodiverzity. Ide o trend presadzovania bezzásahového režimu aj mimo území s najprísnejším stupňom ochrany prírody.

Protimonopolný úrad SR uskutočnil neohlásené inšpekcie v stavebných firmách

Sú však skúsenosti, že takéto rozhodnutia vedú k ďalšiemu rozširovaniu škodcov. A tiež ku škodám na ekosystémových službách, ktoré lesy poskytujú, na samotnej ochrane prírody (chránený biotop, chránený druh) a aj na hodnote drevnej hmoty.

„Slovenská republika je jednou z krajín, v ktorej lesy sú v poslednom období poškodzované suchom, vetrovými kalamitami a premnožením podkôrneho hmyzu. Ide o alarmujúcu situáciu vzhľadom na to, že tieto poškodenia sa z roka na rok zvyšujú,“ opísala situáciu ministerka.

V tejto súvislosti pripomenula, že ochrana európskych lesov pred škodlivými činiteľmi a adaptácia lesov na zmenu klímy je jednou z prioritných oblastí aktuálneho programu iniciatívy FOREST EUROPE.

Slovensko je v súčasnosti predsedajúcou krajinou tejto organizácie. Zástupcovia vlád signatárskych strán FOREST EUROPE sa 6. decembra v Bratislave dohodli na ďalšom procesnom postupe k dosiahnutiu záväznej dohody o lesoch v Európe.

Združenie SK8 upozorní na kritickú dopravnú situáciu

Môže vás zaujímať

AGRO: Situácia v agrosektore je vážna a ministerstvo ju nerieši, agropotravinári preto žiadajú premiéra o stretnutie