Jednou vetou

SRK je proti presunu desiatok miliónov eur z programu výskum a inovácie

Ilustračné foto

foto: unsplash.com

Slovenská rektorská konferencia (SRK) na piatkovom zasadnutí v Košiciach vyjadrila nesúhlas s presunom eurofondových financií z operačného programu výskum a inovácie do iného operačného programu.

Rektori tak reagovali na marcové uznesenie slovenskej vlády, podľa ktorého by sa malo v rámci eurofondov presunúť zhruba 102 miliónov eur určených na podporu vedy a výskumu na oblasť cestnej infraštruktúry.

Richter vidí dve možnosti, ako by sa mohla minimálna mzda zvyšovať

„Ak chceme udržať kompetitívnosť slovenského výskumného priestoru v európskom výskumnom priestore, tak je nevyhnutné, aby sme tie peniaze získali. Podporujeme pani ministerku školstva v tom, aby sa tie mechanizmy podarilo udržať v našom rezorte, a sme pripravení tie peniaze čerpať,“ uviedol viceprezident SRK a rektor Univerzity Pavla Jozefa Šafárika (UPJŠ) v Košiciach Pavol Sovák.

Uznesenie vlády podľa neho znepokojilo univerzity, pričom na takéto rozhodnutie nie je dôvod. Pripomenul, že na Slovensku je nevyhnutné neustále investovať do vedy a výskumu.

„Sú to prostriedky, s ktorými absolútne počítame. Neviem si predstaviť civilizovanú krajinu, ktorá by si mohla dovoliť finančné prostriedky z operačného programu výskum a inovácie nasmerovať niekde inde,“ dodal.

Témou dvojdňového rokovania SRK bola aj otvorená veda a zjednodušenie prístupu k vedeckým výstupom financovaným z verejných zdrojov. Konferencia ponúkla ministerstvu školstva súčinnosť pri príprave národnej stratégie pre otvorený prístup.

RÚZ: Sociálne balíčky sú prijímané narýchlo, problémom je aj vzdelávanie

SRK ďalej podporila iniciatívu Tentoraz idem voliť, ktorej cieľom je zvýšiť účasť na májových voľbách do Európskeho parlamentu (EP). Výzva k účasti študentov na eurovoľbách bude prezentovaná na stránkach a sociálnych sieťach univerzít.

„Chceme podporiť študentov, podobne ako v iných európskych krajinách, aby išli voliť, lebo si myslíme, že ten, kto sa vzdeláva, študuje, robí vedu, tak premýšľa, hodnotí, má kritický úsudok a je veľmi platným voličom práve v eurovoľbách, aby sme sa vyhli akémukoľvek extrémizmu,“ konštatoval prezident SRK Marek Šmid.

Môže vás zaujímať

Slovenské domácnosti by mohli mať od budúceho roka lacnejšiu elektrinu