Jednou vetou

Starbucks chce skončiť s plastovými slamkami, do roku 2020

Starbucks

foto: TASR/AP

Americká sieť kaviarní Starbucks v pondelok oznámila, že do roku 2020 postupne prestane vo svojich prevádzkach používať jednorazové plastové slamky a nahradí ich udržateľnou alternatívou.

Starbucks ročne spotrebuje v zhruba 28.000 prevádzkach na celom svete viac než miliardu plastových slamiek. Cieľom najnovšieho záväzku kaviarenského giganta je znížiť množstvo odpadu a chrániť životné prostredie.

Jednorazové plastové slamky sa používajú hlavne na výrobu ľadových nápojov. V budúcnosti ich plánuje podávať v pohári s novým dizajnom viečka, ktoré umožňuje piť priamo, bez slamky. A v ostatných prípadoch ich nahradia slamky z papiera alebo kompostovateľného plastu.

V Indickom meste zakázali používať plastové fľaše

Spoločnosť Starbucks už testuje papierové slamky vo svojich britských prevádzkach a začala používať nové veká v niektorých kanadských a amerických pobočkách.

Kávový gigant tiež odhaduje, že každoročne distribuuje do svojich prevádzok 60 miliónov nerecyklovateľných papierových a plastových pohárov. Aj tento odpad by chcela spoločnosť znížiť, a to pomocou iniciatívy „prineste si vlastný pohár“ v USA a Kanade.

Firmy na celom svete sa dostávajú pod tlak, keďže vlády a mestá sa snažia znížiť produkciu plastového odpadu, ktorý znečisťuje oceány a škodí morským živočíchom.

Môže vás zaujímať

Takto koronavírus ohrozuje aj automobilový priemysel