Jednou vetou

Staré exekúcie by sa mali ukončiť, navrhuje vláda

Minister spravodlivosti Gábor Gál (Most-Híd)

Foto: TASR

Staré exekúcie začaté pred 1. aprílom 2017 by sa mali ukončiť. Vyplýva to z návrhu zákona o ukončení niektorých exekučných konaní z dielne rezortu spravodlivosti, ktorý v stredu schválila vláda. Stará exekúcia sa podľa návrhu zastavuje, ak uplynulo päť rokov od jej začatia a nezistil sa majetok, ktorý by stačil aspoň na úhradu trov exekúcie.

Cieľom návrhu zákona je podľa rezortu poskytnúť efektívne riešenie aktuálneho problému dlhodobého vedenia tzv. starých exekúcií. „Ukončenie tzv. starých exekúcií ex lege zabezpečí rýchlejšiu a funkčnejšiu vymožiteľnosť právom chránených nárokov v exekučnom konaní, v dôsledku čoho sa zefektívni aj vymáhanie pohľadávok pre veriteľov,“ uvádza sa v predkladacej správe návrhu.

Návrhom zákona chce ministerstvo poskytnúť aj pomoc občanom, „voči ktorým sú dlhodobo vedené staré exekučné konania, v dôsledku ktorých sa ocitli v dlhovej pasci“.

Exekútor sťahuje peniaze Matovičovi z výplaty, on si to ani nevšimol

Rezort spravodlivosti dávnejšie informoval, že na súdoch je viac ako 3,7 milióna exekúcií podaných podľa starých pravidiel účinných pred 1. aprílom 2017. Z nich je polovica staršia ako päť rokov a veritelia ich nechávajú ležať na súdoch aj preto, aby nemuseli platiť poplatky. Exekútori a súdy však aj v prípade týchto exekúcií musia robiť úkony, s čím sú spojené náklady.

Oprávnený bude môcť podľa návrhu zákona podať opätovný návrh na vykonanie exekúcie, avšak už podľa platných a účinných právnych predpisov v čase podania opätovného návrhu na vykonanie exekúcie.

Poslanec Pčolinský vysvetľuje ako sa v minulosti zadĺžil až na 100 000 eur

Návrh novely počíta aj s takými starými exekúciami, ktoré by sa návrhom zákona nezastavovali. Rezort pripravil dve alternatívy znenia. Podľa návrhu novely by sa nezastavovali ani také staré exekúcie, „v ktorých ide o vymoženie pohľadávky zdravotnej poisťovne na poistnom vrátane úroku z omeškania, pohľadávky za poskytovanú zdravotnú starostlivosť a pohľadávky vyplývajúcej z prerozdelenia poistného. Prvá alternatíva nepočíta s touto výnimkou pre pohľadávky z verejného zdravotného poistenia.“

Návrh zákona sa predkladá s rozpormi Slovenskej komory exekútorov.

Môže vás zaujímať

V U.S. Steele vyhlásili odborári štrajkovú pohotovosť