Sociálnej poisťovni pribudli tisícky nových poistných vzťahov
„Štát navrhuje, aby Ústavný súd SR rozhodol o tom, či prostriedky z verejného zdravotného poistenia sú majetkom zdravotných poisťovní a či si súkromné zdravotné poisťovne môžu vyplácať zisk na úkor poskytnutej zdravotnej starostlivosti, v kontexte ústavného práva občanov na bezplatnú zdravotnú starostlivosť. Sudkyňa má o návrhu na predloženie veci ústavnému súdu rozhodnúť následne,“ povedal hovorca Kancelárie Národnej rady Slovenskej republiky Tomáš Kostelník.
Ako ďalej uviedol, na súdnom pojednávaní sa riešilo i to, či je žalobca zahraničným investorom a či má preto nárok na ochranu ako zahraničná investícia. Štát totiž argumentuje tým, že sa reálne nejedná o zahraničného investora, ale len o účelovú majetkovú štruktúru tuzemskej finančnej skupiny.
„V celom spore je pre nás v prvom rade zásadné, aby súd konštatoval, že politické rozhodnutia, ako je zákaz zisku, sú aj do budúcna neakceptovateľné a v zdravotníctve fungovalo stabilné legislatívne a podnikateľské prostredie. Sme presvedčení, že štát by nemal neustále meniť podmienky fungovania zdravotných poisťovní. Právne kroky protistrany vnímame ako obštrukcie, ktorých účelom je naťahovanie času pred konečným rozhodnutím v spore,“ uviedol hovorca skupiny Penta Gabriel Tóth.
Opozícia chce odvolať ministra dopravy Á. Érseka
Penta žiada od Slovenskej republiky peniaze ako odškodnenie za to, že štát v minulosti zakázal majiteľom poisťovne vyplatiť si zisk. Aktuálne sú úroky pri istine 138 miliónov eur spolu v sume viac ako 273,8 milióna eur.
Na podporu pozície štátu vystúpilo v súdnom konaní ako intervenient Ministerstvo financií SR. Spor medzi štátom a finančnou skupinou Penta trvá od roku 2010.
Penta pôvodne chcela od štátu 750 miliónov eur za zákaz zisku. Zákon upravujúci podnikanie zdravotných poisťovni sa medzičasom zmenil. Finančná skupina žalobu nestiahla.