Jednou vetou

Štát podporí sezónnu prácu u ovocinárov a zeleninárov

Ilustračné foto

TASR

Na projekt rezort financií vyčlenil 12 miliónov eur, ktoré sa použijú na dotovanie odvodov v maximálnej sume 398,52 eura mesačne na zamestnanca.

Ministerstvo práce a sociálnych vecí pripravilo projekt podpory sezónnej práce, ktorý by mal na Slovensku vytvoriť 5-tisíc nových pracovných miest. Na piatkovej tlačovej besede o tom informoval minister práce a sociálnych vecí Milan Krajniak. „Je to veľmi významné číslo v čase, keď sa snažíme pracovné miesta uchovať,“ povedal.

Tento projekt, ktorý by mal trvať od júna tohto roka do konca budúceho roka, by mal pomôcť ovocinárom a zeleninárom na Slovensku.

Na projekt rezort financií vyčlenil 12 miliónov eur, ktoré sa použijú na dotovanie odvodov v maximálnej sume 398,52 eura mesačne na zamestnanca. Podľa ministra práce sa tak znížia náklady na pracovnú silu pre slovenských ovocinárov a zeleninárov.

„Podstatou projektu je, aby ovocinári a zeleninári mohli zamestnávať občanov Slovenska pri zbere a zakladaní úrody,“ povedal minister práce a sociálnych vecí. Odvody bude štát platiť do výšky hrubej mzdy zamestnanca v sume 820 eur.

„Zamestnanec môže dostať aj vyššiu mzdu, ale výška pomoci je limitovaná na túto sumu z hľadiska preplatenia odvodov,“ objasnil Krajniak. Zamestnanec môže byť súčasťou štátom dotovaného projektu šesť mesiacov. „Celková výška pomoci je 2 390 eur na jedného zamestnanca,“ uviedol minister.

Minister financií Eduard Heger tvrdí, že práve poľnohospodárstvo bolo v posledných rokoch na Slovensku ťažko skúšané. „Je dôležité, aby sme ich podržali v týchto ťažkých časoch, pretože práve koronakríza spôsobila, že nemôžu čerpať pracovné sily zo zahraničia,“ povedal. Uvítal to, že sa vytvorí 5-tisíc pracovných miest pre občanov Slovenska. Verí, že aj tento projekt bude impulzom pre slovenskú ekonomiku.

Môže vás zaujímať

AGRO: Situácia v agrosektore je vážna a ministerstvo ju nerieši, agropotravinári preto žiadajú premiéra o stretnutie