Jednou vetou

Štátny rozpočet vykazuje podľa Hegera výrazné známky nekvality

Eduard Heger

Foto: TASR

Rozpočet na rok 2019 predstavený ministrom financií Petrom Kažimírom (Smer-SD) vykazuje výrazné známky nekvality. Uviedol to za klub OĽaNO poslanec Eduard Heger v rozprave k návrhu zákona o štátnom rozpočte na budúci rok.

Opozičný poslanec skonštatoval, že tento rozpočet pripravil kvalitný tím so skúseným ministrom. „Máme tu silu skúseností, silu odbornosti a máme tu produkt, ktorý tomu nezodpovedá,“ podotkol s tým, že na určité prvky nekvality v rozpočte poukazuje aj Rada pre rozpočtovú zodpovednosť (RRZ).

Koaličnému poslancovi za Smer-SD Ladislavovi Kamenickému sa však nepozdáva, že nulový rozpočet je nálepkovaný ako negatívny. „Ja by som bol skutočne rád, keby nejaká z opozičných strán predložila vyrovnaný deficit. Za posledných 25 rokov SR nikdy nemala vyrovnaný deficit,“ zdôraznil Kamenický.

Tento rozpočet je výnimočný, prvýkrát v histórii je vyrovnaný, povedal Kažimír

Heger tiež kritizoval, že vláda nepripravuje Slovensko na horšie časy, hoci sú tu vysoké nadpríjmy. „Plytváme v dobrých časoch,“ upozornil. Rozpočet podľa neho zároveň nevytvára základy pre skvalitňovanie verejných služieb.

Negatívne vníma napríklad aj nastavenie investícií do obrany, pričom Slovensko podľa neho dáva veľa peňazí do informatizácie, ktorá by mala zjednodušiť verejnú správu, čo sa ale nedarí.

Zároveň podotkol, že sa neznižuje dlh. Kamenický však oponoval, že dlh nominálne klesať nemôže. „Keď zoberieme fakt, že vždy sa tento dlh pomeruje k HDP, tak my by sme sa tento rok mali dostať mimo sankčných pásiem,“ zdôraznil Kamenický.

Môže vás zaujímať

AGRO: Situácia v agrosektore je vážna a ministerstvo ju nerieši, agropotravinári preto žiadajú premiéra o stretnutie