Jednou vetou

Štedrovečerné jedlo: čo vás tento rok vyjde najdrahšie?

Štedrá večera Vás tento rok vyjde opäť drahšie

autorská koláž hlavne.sk, Shutterstock

Vyváranie vianočných dobrôt patrí medzi každoročné tradície v mnohých slovenských domácnostiach. Vareniu však predchádzajú nákupy potravín - a ceny potravín sa tento rok dynamicky menili. Za ktoré jedlá zaplatíte viac a ktoré vás naopak, vyjdú lacnejšie?

Chcete dostávať viac podobných článkov? Stačí sa prihlásiť na náš bezplatný Newsletter. To najlepšie za posledných 7 dní príde priamo na Váš e-mail. Viac informácií nájdete TU

Ilustračný obrázok | Foto: canva.com

Ceny potravín v prvej polovici roku 2018 rapídne rástli, v neskorších mesiacoch sa nárast cien spomalil. V októbri 2018 boli ceny potravín a nealkoholických nápojov drahšie v porovnaní s tými minuloročnými „už“ iba o 2,3 %. Vianočná večera je však výnimočná najmä špecifickými ingredienciami, z ktorých sa obľúbené jedlá skladajú. Priblížime si teda tie najznámejšie jedlá, ktoré sa objavia takmer na každom štedrovečernom stole.

Obľúbená tradičná vianočná kapustnica | Foto: redakcia

Kapustnica

Vianočný stôl bez kapustnice si nevie predstaviť väčšina Slovákov. V porovnaní s minulým rokom nás vyjde lacnejšie nákup kvasenej kapusty, cesnaku a šampiňónov. Naopak, za klobásu, údené bravčové mäso, zemiaky, cibuľu, či smotanu zaplatíme viac. V prepočte nás kapustnica vyjde oproti minulému roku drahšie o 2,5 %.

Naše ratolesti: kedy dostávajú najviac darčekov?

Zemiakový šalát s rybou

Na stole by jednoznačne nemal chýbať ani známy majonézový zemiakový šalát. Za ten si tento rok priplatíme poriadne, a to v porovnaní  s minulým rokom až o viac ako 12 %.  Ingrediencie zemiakového šalátu sú totiž všetky drahšie, lacnejší je jedine zeler. Samozrejme, keď šalát, tak aj ryba, čo by bol šalát bez ryby? Ryby sú v porovnaní s minulým rokom drahšie – rybacie filé je oproti vlaňajšku drahšie o 4%, mrazené ryby zdraželi o 2%.

Vianočné medovníčky | Foto: redakcia

Medovníčky

Po dobrej večeri bývajú tradičným dezertom obľúbené medovníčky. Tie nás vďaka výraznejšiemu zlacneniu cukru, ale i lacnejšiemu medu a taktiež vďaka stagnácii cien vajec, nás príprava medovníčkov vyjde lacnejšie ako pred rokom o približne 2,5%.

Môže vás zaujímať

AGRO: Situácia v agrosektore je vážna a ministerstvo ju nerieši, agropotravinári preto žiadajú premiéra o stretnutie