Jednou vetou

Tisícky domácností na severe Slovenska sú bez elektrickej energie, môže za to silný vietor

Ilustračné foto

pixabay

Na severe stredného Slovenska bolo v dôsledku silného vetra v pondelok ráno bez elektrickej energie asi 500 odberných miest Stredoslovenskej energetiky – Distribúcie (SSE-D), väčšina z nich na hornej Orave a v Terchovej. TASR o tom informoval hovorca spoločnosti Miroslav Gejdoš.

Pre silný vietor, ktorý začal v nedeľu (10.12.) popoludní váľať stromy, zostalo podľa neho na severe stredného Slovenska bez elektriny niekoľko tisíc domácností.

„Poruchy spôsobili najmä stromy popadané na elektrické vedenie, ktoré popretŕhali vodiče a poohýbali niektoré stĺpy. Pracovníci SSE-D sa postupne snažia obnoviť dodávku elektriny vo všetkých zasiahnutých lokalitách. Na miestach, kde im to terén a okolnosti dovoľujú, si pomáhajú aj technikou. Robia všetko pre to, aby poruchy odstránili čo najskôr. Pre počasie a mokrý terén musia pri tom dbať vo zvýšenej miere aj na svoju bezpečnosť,“ uviedol Gejdoš.

>> Dopravné nehody a malé požiare komínov, silný vietor zamestnal hasičov v Prešovskom kraji >>

Poruchy na vedeniach vysokého napätia začali pribúdať v nedeľu popoludní. „Počas niekoľkých hodín postihli krátke aj dlhšie výpadky elektriny postupne zhruba 17 000 odberných miest. Väčšina z nich však trvala iba niekoľko minút. Večer o 23. hodine evidoval dispečing SSE-D bez prúdu zhruba 2 600 odberných miest. Išlo o odberateľov na severe stredného Slovenska. Do rána sa ich počet znížil na 500,“ doplnil Gejdoš.

„Ako sa bude situácia vyvíjať počas pondelka, bude závisieť najmä od sily vetra. Keďže meteorológovia vydali pred vetrom výstrahu, pracovníci distribučnej spoločnosti sú v pohotovosti a v prípade potreby budú riešiť vzniknuté situácie podľa akčného plánu,“ uzavrel hovorca SSE-D.

Môže vás zaujímať

Štátny rozpočet skončil ku koncu júla v mínuse cez 3,8 mld. eur