Strana Sloboda a Solidarita kritizuje činnosť vlády v súvislosti s podnikateľským prostredím

Predseda strany SaS Richard Sulík.

Foto: TASR

Strana Sloboda a Solidarita na dnešnej tlačovej konferencií opäť jednoznačne potvrdila svoj nesúhlas s činnosťou vládnej strany SMER v súvislosti s ignorovaním negatívnych výsledkov Slovenska vo viacerých svetových rebríčkoch konkurencieschopnosti a hodnotenia podnikateľského prostredia. Svedčí o tom aj Svetová ročenka konkurencieschopnosti ekonomík za rok 2017, v ktorej Slovensko jednoznačne prepadlo, konkrétne o jedenásť priečok v porovnaní z predchádzajúcim rokom.

Ročenka hodnotila kvalitu podnikateľského prostredia 63 krajín, pričom Slovensko sa umiestnilo na 51. mieste. Predbehli nás krajiny ako Česká republika, Rakúsko Poľsko a dokonca aj Bulharsko.“ uviedla podpredsedníčka SaS Kiššová.

Slovensko si pohoršilo aj v rebríčku Svetovej banky Doing Business, rebríčku Heritage Foundation a aj z vyjadrení OECD a Európskej komisie sa javí, že situácia sa nezlepšuje. Podľa Eugena Jurzyca dokonca hrozí „brain-drain“, teda únik mozgov do krajín s lepšími podmienkami.

Najviac šikovných ľudí, ktorí sú u nás schopní zakladať firmy a platiť dane a odvody, lekárov, sestričiek odchádza práve do Českej republiky, takže je v životnom záujme Slovenska aby sme ČR naďalej dobiehali a budeme ju dobiehať iba vtedy, keď budeme mať dobré a kvalitné podnikateľské prostredie,“ uviedol Eugen Jurzyca.

Terčom kritiky boli zároveň aj opatrenia vlády, ktoré sa chystá zaviesť do praxe, ako napríklad umelé znižovanie minimálnej mzdy, povinný trinásty plat a rôzne ďalšie.
Vláda RF vyčlenila 20 miliónov eur na posudzovanie vplyvu zákonov na podnikateľské prostredie. Výsledok je, že sa stále viac a viac zhoršujeme. Existuje totiž súvis medzi kvalitou podnikateľského prostredia a rastom životnej úrovne.“ povedal Sulík.

Za dôvod negatívnych výsledkov prieskumov pokladá strana SaS hlavne vysoké odvodové a daňové zaťaženie,  príliš veľkú byrokracia a korupciu. Podľa premiéra Roberta Fica sa však ekonomike darí. Otázne je, prečo potom zo situácie nebenefitujú aj podnikatelia, keďže „práve oni ťahajú ekonomiku, nie štátna správa a preto je dôležité, aby na spoločnom úspechu participovali,“ dodala Kiššová.

Sulík uviedol, že SaS má v rámci vlastného programu ekonomických reforiem „Agendy 2020“ pripravený balíček približne štyridsiatich takých opatrení, ktoré by vôbec nezaťažili štátny rozpočet ale naopak by zlepšili život podnikateľov, lebo by ich odbremenili od množstva povinností. Jeho tvrdenie podporila aj podpredsedníčka Kiššová.

Mnohé z drobných opatrení, ktoré máme zo spomínaných štyridsiatich pripravené sa selektívne, ako jednotlivé návrhy, javia ako veľké drobnosti, ale práve v tom, že by boli v sume prijaté  by znamenalo významné zlepšenie a zjednodušenie podnikateľského prostredia.

Ide o opatrenia ako:

– zrušenie pracovnej zdravotnej služby pre 1. a 2. kategóriu

– úprava limitov na povinné audity

– zníženie doby, počas ktorej môže štát zadržiavať DPH

V rámci podnecovania verejnej diskusie bude budúci týždeň pod záštitou podpredsedníčky SaS Jany Kiššovej zorganizovaná odborná konferencia o ekonomických riešeniach pre Slovensko, na ktorú prídu zástupcovia zo všetkých veľkých zamestnávateľských zväzov.
Slovo dostanú ekonomický odborníci ako Ľuboš Sirota z Republikovej únie zamestnávateľov, Tomáš Malatinský z Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení SR, ďalej Ján Oravec ako prezident združenia podnikateľov Slovenska, Tibor Gregor z Klubu 500, Peter Kremský z Podnikateľskej aliancie Slovenska a Ladislav Vaskovič ako predseda ekonomického výboru Slovenskej obchodnej a priemyselnej komory.

 

 

Môže vás zaujímať

Sledovanie pôvodu a zloženia potravín umožní technológia blockchain