Jednou vetou

Stroden Management Limited: Zmenky voči SPP sú a vždy boli platné a legálne

Ilustračné foto

Foto: TASR

Zmenky Stroden Management Limited voči spoločnosti Slovenský plynárenský priemysel (SPP) sú a vždy boli platné a legálne. Uviedla to spoločnosť Stroden Management Limited v reakcii na pondelkové vyjadrenia šéfa Ministerstva hospodárstva (MH) SR Petra Žigu (Smer-SD).

Žiga v pondelok v súvislosti s minulotýždňovým rozhodnutím Najvyššieho súdu (NS) SR, na základe ktorého má vo veci tzv. Duckého zmeniek spoločnosť SPP schránkovej cyperskej firme Stroden Management Limited vyplatiť 30 miliónov eur, oznámil, že MH SR pripravuje zákon na ochranu záujmov štátu v plynárenstve. Návrh zákona by chcel Žiga priniesť na tohtotýždňové rokovanie vládneho kabinetu.

NS SR vo štvrtok (22. 11.) vo veci tzv. Duckého zmeniek rozhodol v súdnom spore so spoločnosťou Slovenský plynárenský priemysel, a. s., v prospech cyperskej schránkovej spoločnosti Stroden Management Limited.
Podľa Stroden Management Limited žiadny súd nemôže poprieť platnosť piatich zmeniek v hodnote 350 miliónov českých korún (13,49 milióna eur), ktoré sú vo vlastníctve Stroden Management Limited a ktoré firma uplatňuje voči SPP. Akcionári Stroden Management Limited získali tieto zmenky v roku 2004 v rámci konkurzu skrachovanej Union banky, ktorá ich ešte predtým odkúpila od pôvodného majiteľa zmeniek, spoločnosti Sezoos Group.

Žiga: Pripravujeme zákon na ochranu záujmov v plynárenstve

Podľa cyperskej firmy je preukázané a nikdy nespochybnené, že SPP za vystavenie týchto piatich zmeniek prijal od Sezoos Group prevodom na bankový účet sumu 350 miliónov českých korún. Rozhodnutie NS SR považuje Stroden Management Limited v konečnom dôsledku za potvrdenie niekoľkých dávnejších verdiktov krajského súdu, ktoré tiež dali za pravdu Stroden Management Limited.

„Naše zmenky preukázateľne slúžili ako záruka za požičanú sumu, ktorá reálne skončila na účte SPP a ktorú SPP použil a v stanovenej lehote nevrátil. Tým sa zásadne odlišujú od mnohých iných zmeniek, ktoré si vyslúžili povesť tzv. Duckého zmeniek. A to dlhodobo slúži na neodôvodnené mediálne a politické spochybňovanie zákonného nároku,“ uviedla v stanovisku Stroden Management Limited, ktorá sa takto dištancuje od vyjadrení predstaviteľov SPP, ktorí rozhodnutie NS SR spochybňujú. Firma zároveň zdôraznila, že procesy, ktoré sa odohrali predtým, ako zmenky nadobudla, sa jej nikdy nijakým spôsobom netýkali a netýkajú.

Duckého zmenky: SPP prehral súd s cyperskou schránkovou firmou – koľko to bude SR stáť?

Spoločnosť Stroden Management Limited ďalej uviedla, že nie je zodpovedná za súčasnú hodnotu zmeniek, ktorá siaha k 30 miliónom eur, pretože táto suma je výsledkom hromadiacich sa úrokov k nepreplateným zmenkám.

„Bez ohľadu na akékoľvek iné zmenky, ktoré sú známe pod označením Duckého zmenky, mala byť naša záležitosť s legálne vystavenými a legálne uplatnenými zmenkami už dávno vyrovnaná za oveľa nižšiu cenu, než o akú ide dnes. A to nie je zodpovednosť Stroden Management Limited ani jej akcionárov,“ dodala v stanovisku spoločnosť.

Môže vás zaujímať

AGRO: Situácia v agrosektore je vážna a ministerstvo ju nerieši, agropotravinári preto žiadajú premiéra o stretnutie