Jednou vetou

Štvrtý blok Atómovej elektrárne Mochovce bude dostavaný neskôr, predpokladá ÚJD

Ilustračná snímka

Foto: zahori.sk

Štvrtý blok Atómovej elektrárne Mochovce bude dostavaný neskôr, ako sa dlho predpokladalo. Podľa plánov mal byť štvrtý blok uvedený do komerčnej prevádzky zhruba o rok neskôr ako tretí mochovský jadrový blok.

„Na základe stavu rozostavanosti štvrtého bloku predpokladáme viac ako ročný odstup medzi uvádzaním tretieho a štvrtého bloku do prevádzky,“ povedala pre portál vEnergetike.sk riaditeľka kancelárie Úradu jadrového dozoru SR (ÚJD) Miriam Vachová.

Kontrolný úrad sa nechce k potenciálnym termínom uvedenia dvoch nových jadrových blokov v Mochovciach vyjadrovať. Podľa úradu, termíny sú plne v kompetencii investora. „Investor sa momentálne sústreďuje na uvedenie tretieho bloku do prevádzky. Rovnaké činnosti ako sa vykonávajú v súčasnosti na treťom bloku sa budú musieť následne vykonať aj na štvrtom bloku. Očakávame, že po začiatku uvádzania tretieho bloku do prevádzky investor upresní časový harmonogram ukončovania štvrtého bloku,“ konštatovala Vachová.

Na štvrtom mochovskom bloku v súčasnosti stále prebieha montáž zariadení strojnej technológie a čistiace preplachy. „V etape neaktívnych funkčných testov je len malá časť zariadení elektro a časť rozvádzačov hlavného riadiaceho systému,“ uzavrela Vachová.

Podľa ministra hospodárstva Richarda Sulíka by mohol byť tretí mochovský jadrový blok v prevádzke koncom tohto roka, najneskôr začiatkom budúceho. Tretí mochovský blok bol ku koncu mája tohto roku dokončený na 99,7 % a štvrtý na 87,3 %. Pôvodné termíny dostavby mochovských jadrových blokov boli roky 2012, resp. 2013. Termíny sa však pre opodstatnené aj neopodstatnené dôvody viackrát posúvali. Dostavba by si mala vyžiadať podľa posledných informácií 5,7 miliardy eur. Suma sa taktiež niekoľkokrát navyšovala, na začiatku dostavby mali elektrárne v pláne minúť necelé tri miliardy eur. V súčasnosti sa zatiaľ verejne o ďalšom navyšovaní rozpočtu nehovorí.

Slovenské elektrárne začali s dostavbou Mochoviec oficiálnym otvorením 3. novembra 2008. Slovenský dominantný výrobca elektrickej energie oficiálne podpísal kontrakty s hlavnými dodávateľmi dostavby Mochoviec, a to s českou spoločnosťou Škoda Jaderné strojírenství, ruskou firmou Atomstrojexport (na dostavbe už nepracuje – pozn. red.), slovenskými podnikmi VUJE, Enseco, Inžinierske stavby Košice (na dostavbe už nepracuje – pozn. red.) a talianskou spoločnosťou Enel Ingegneria & Innovazione začiatkom júna 2009. Nové jadrové bloky v Mochovciach budú mať po ich dokončení inštalovaný výkon po 471 megawattov, čo pokryje asi 13 % z celkovej spotreby elektriny na Slovensku.

Môže vás zaujímať

AGRO: Situácia v agrosektore je vážna a ministerstvo ju nerieši, agropotravinári preto žiadajú premiéra o stretnutie