Jednou vetou

Súd EÚ rozhodol, že verzia pruhov Adidasu nemá nárok na právnu ochranu

Ilustračné foto

zdroj: pixabay.com

Európsky všeobecný súd v stredu rozhodol v dlhodobom spore nemeckej spoločnosti Adidas o ochrane jej loga v podobe troch pruhov. Podľa verdiktu konkrétna verzia pruhov nemá nárok na právnu ochranu.

V roku 2014 Úrad pre duševné vlastníctvo Európskej únie (EUIPO) zaregistroval Adidasu ochrannú známku pozostávajúcu z troch paralelných čiernych pruhov na bielom pozadí.

Táto ochranná známka však bola anulovaná v roku 2016 po tom, ako belgický konkurent Shoe Branding Europe tvrdil, že logo nie dostatočne charakteristické.

Drony budú musieť mať svoje štátne poznávacie značky

Belgická firma pritom v rokoch 2009 a 2011 podala na EUIPO prihlášku na zápis dvoch ochranných známok v podobe dvoch diagonálnych súbežných pruhov, jedna známka bola pre obuv ako takú, a druhá pre bezpečnostnú a ochrannú obuv. Spoločnosť Adidas proti zápisu týchto ochranných známok namietala.

Adidas podal sťažnosť proti rozhodnutiu o anulovaní z roku 2016. Všeobecný súd Európskej únie (EÚ) však túto sťažnosť v stredu zamietol a súhlasil s hodnotením EUIPO, že logo nemá žiadny výrazný charakter. „Značka nie je vzorová značka zložená zo série pravidelne sa opakujúcich prvkov, ale obyčajná figurálna značka,“ uviedol súd vo vyhlásení.

Nike, Adidas a ďalšie firmy považujú Trumpove clá za katastrofu

Rovnako odmietol argument spoločnosti Adidas, že logo nadobudlo svoj výrazný charakter cez jeho používanie v celej EÚ. Súd poznamenal, že spoločnosť mu predložila relevantné dôkazy týkajúce sa iba piatich z 28 členských štátov bloku.

Mnohé z príkladov Adidasu neboli prípustné napríklad preto, že používali inú farebnú schému, uviedli sudcovia v Luxembursku. Podľa hovorkyne Adidasu sa táto záležitosť týka iba jednej špecifickej verzie loga s troma pruhmi.
Adidas a Shoe Branding Europe dlhé roky zápasia o „pruhy“. Proti stredajšiemu rozhodnutiu sa môže Adidas odvolať na najvyššom súde EÚ. Ale nie všetky prípady spĺňajú podmienky na to, aby sa nimi zaoberal.

Môže vás zaujímať

AGRO: Situácia v agrosektore je vážna a ministerstvo ju nerieši, agropotravinári preto žiadajú premiéra o stretnutie